Alaturka

Yeşil Reçeteli İlaçlar, Bu İlaçları Kimler Yazabilir?

Yeşil Reçeteli ilaçlar, bağımlılık yapma özelliği bulunan ilaçların hastalara kontrol altında ve belirli sayıda verilebilmesi için kullanılan reçete çeşididir. Renkli reçete sistemi kapsamında sadece elektronik olarak düzenlenebilir. Matbu reçeteler ile yeşil reçeteli ilaçlar alınamamaktadır. Bu ilaçlar eczaneden reçeteli veya reçetesiz olarak alınan diğer ilaçlara göre daha tehlikelidirler ve uyuşturucu özelliklerinden ötürü bağımlılık yapabilmektedirler. Bu nedenle SUT kararları ile kontrol altına alınmıştır.

5 farklı reçete çeşidi vardır. Bunlar kırmızı, yeşil, turuncu, mor ve beyaz renkli reçetelerdir. Kırmızı reçeteli ilaçlar aldolan, durosegic, concerta gibi uyuşturucu özellikleri ön planda olan ilaçlardır. Mor ve turuncu reçeteli ilaçlar ise kan hastalıklarında kullanılan maddeleri kapsar.  Eczaneden doktorunuzdan reçete almaksızın temin edilen ilaçlar ise beyaz reçete kapsamına girer.

Yeşil reçeteli ilaçlar kullanan kişiler, bu ilaçları almak için öncelikle ilgili bölümlerin uzman hekimlerine muayene olmak gerekir. Muayene sonrasında doktorunuz uygun görürse size yeşil reçeteli ilaçları verebilir ya da uygun olmadığını söyleyerek farklı renkte reçeteler verebilir. Sizin yeşil reçete alıp almayacağınıza sadece doktorunuz karar verebilir.

yeşil reçeteli ilaçlar

Yeşil Reçeteli İlaçlar Kim Tarafından Yazılır?

Genelde yeşil reçeteli ilaçları aile hekimi yazabilir mi şeklinde sorular duyuyorum. Evet, yeşil reçeteli bazı ilaçları aile hekimi yazabilir ancak aile hekiminiz çoğu durumda sizi uzman hekime yönlendirecektir. Yeşil reçeteli ilaçları uzman hekim reçete edip ilaç raporunu çıkarırsa aile hekiminiz rapor süresi boyunca yetecek kadar ilaç yazabilecektir. 

Özel bir rahatsızlığınız varsa yeşil reçeteli ilaç almanın sicile herhangi bir şekilde işlemeyeceğini unutmayın. Sicile işleme durumu sadece mesleğe engel bazı rahatsızlıkların tanısını alırsanız bu durumda olabilir. Bu gibi durumlar oldukça karışıktır ve her hasta için ayrı bir şekilde düşünülmelidir.

Yeşil reçeteli ilaçların uygunsuz istenmesi, talep edilmesi ve uygunsuz yazılması Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre suç teşkil eder. Bu suçun ciddi cezaları vardır. Bu nedenle yeşil reçeteli ilaçları istemeyiniz. Gerekli olması halinde doktorunuz zaten yazacaktır.

En sık bilinen yeşil reçeteli ilaçlar kontramal, akineton, diazem, dormikum, rivotril ve zanax gibi ilaçlardır. Bu ilaçlar yanlış kullanılırsa hastalarda istenmeyen çok fazla sayıda yan etki ortaya çıkarabilir. Bu nedenle lütfen bilinçsiz ilaç kullanımı yapmayınız ve gerekmedikçe bu tip ilaçları kullanmayınız. Eğer reçete çeşitleri hakkında daha fazla bilgi almak ve püf noktaları öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki linke tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz.

Çocuk parası sorgulama işlemi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir