ütü kireci nasıl temizlenir
Pratik Bilgiler

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir, Temizlemenin Kolay Yolu

Ütü kireçlenmesi sorunu hemen hemen evinde ütü bulunan her insanın karşılaştığı bir problemdir. Ütü kireci nasıl temizlenir sorusu hemen herkesin merak ettiği bir sorudur. Kireçli tabanlar zaman zaman kıyafete yapışır ve sorun çıkarır, belirli bir süre sonrasında da bozulur. Ütünün ömrünü uzatabilmek adına kireç sorununu kesinlikle ihmal etmemeli ve zaman zaman kireç temizleme işlemi yapılmalıdır. Aksi takdirde hem ütü sağlıklı çalışmayacak hem de ütüleme yaptığınız kıyafetleriniz zarar görecektir. Ütü kireci temizleme noktasında izlenmesi gereken bazı yöntemler mevcuttur.

Ütü Kireci Nasıl Temizlenir, Yöntemleri

  • Bir miktar tuz ve bir parça gazete kağıdı işinizi görecektir.  Bir miktar tuzu gazete kağıdı üzerine dökün ve ısınmış ütünüzü gazete kağıdı üzerinde hafifçe gezdirin, tuzun parçalı yapısı ütü tabanının temizlenmesini sağlayacaktır.
ütü kireci nasıl temizlenir
  • Ütü tabanını temizlemek için yapılabilecek yöntemlerden bir tanesi de sirke kullanmaktır. Uygulaması oldukça basittir. Temiz bir bezi sirke ile ıslattıktan sonra ısınmış ütü ile bu bezi ütülemeniz ütü kireci nasıl temizlenir sorunuzun cevap bulmasını sağlayacak ve ütünün tabanını kireçten temizleyecektir.
  • Mum deyip geçmeyin, gerçekten ütü tabanına uygulandığında ütünün tabanı pırıl pırıl olmaktadır. Mumu elinize alın ve ısınmış haldeki ütünün tabanında bulunan lekelere sürün, sonrasında da ütü tabanında kalan mum lekelerini yumuşak bir bezle silin.
ütü kireci nasıl temizlenir
  • Yanmış ütü tabanlarındaki lekelerden kurtulmanın bir yolu da soğuk ütü tabanına diş macununu sürün ve ütüyü açın, tabanı iyice ısındıktan sonra tekrar bir bez yardımıyla silin.
  • Yanmış ütü tabanlarından kurtulmanın en etkili yollarından biriside limon ve karbonat birleşimidir. Bir miktar taze sıkılmış limon suyu ile bir miktar karbonatı karıştırın ve bu karışımı bir bez aracılığıyla ütü tabanına sürün. 5-10 dakika bekledikten sonra karışımı yine nemli bir bezle silin ve ütünüzü ısıtın, pırıl pırıl olacaktır.
  • Sade limon tuzu ile de ütü kireci nasıl temizlenir sorunuza rahatlıkla cevap bulabilirsiniz. Limon tuzunun yapısındaki sitrik asit çok iyi bir kireç çözücüdür. Limon tuzu eklenmiş suyu kaynatın ve ütünüzün su haznesine boşaltın kireçlerden nasılda kurtulduğunuza şahit olacaksınız.

Yukarıda saydığımız yöntemlerin ve haricinde muhakkak başka yöntemlerde mevcuttur. Fakat bu yöntemler ütünüzü temizlemek adına sizlere yeterli olacaktır. Ütünün her daim temiz kalması adına ayda bir uygulamanızı öneririz.

Çay lekesi nasıl çıkar bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir