tuvalet eğitimi
Anne&Bebek

Tuvalet Eğitimi Nasıl Yapılır, Ne Zaman Başlanır?

Doğumdan itibaren başlayan bebeklerdeki eğitim süreci, aralıksız olarak her daim devam etmektedir. Anneler için bu zorlu eğitim süreçlerinden bir tanesi de hiç şüphesiz ki tuvalet eğitimi olmaktadır. Bu eğitim erken çocukluğun en önemli ve en büyük kazanımlarından biridir. Burada en büyük görev elbette ki anne ve babaya düşmektedir. Çünkü çocuğunuzun bu eğitim için hazır olduğunu hissetmelisiniz. Hiçbir zaman kendi çocuğunuzu etrafınızdaki çocuklara kıyaslamayınız. Her çocuğun tuvalet eğitim yaşı birbirinden farklılık gösterebilmektedir.

Tuvalet eğitim süreci tamamen çocuğun yaşı, eğitimin zamanlaması, kavrama kabiliyeti, zekâsı ve motivasyonuna bağlı olarak değişebilmektedir.  Elbette ki tüm bunların yanında yine bu eğitime başlanılabilmesi için, çocukların belirli kazanımlara da sahip olması gerekmektedir. Tuvalet eğitimi, idrar torbası ve bağırsaklar üzerinde kontrol, soyunma, vücudun bu yöndeki sinyalleri ve el yıkama gibi becerileri de belirli bir sıraya koyabilme işlemi demektir.

Kısaca bu eğitim sürecine başlamadan önce çocuğunuzun bu becerilerden en azından bir kaçına sahip olduğundan emin olmalısınız. Aksi takdirde hayal kırıklığı yaşayabilir ve çocuğunuzda da tuvalet korkusu oluşturabilirsiniz. Bu eğitim sürecini başarılı bir şekilde atlatmanız için sizlere yardımcı olabilecek birkaç adımdan bahsedeceğiz.

1-) Tuvalet Eğitimi Hazırlık Süreci

tuvalet eğitimi
 • Öncelikle bu eğitim sürecine başlamadan çocuğunuz için gerekli olan ihtiyaçları temin etmelisiniz. Örneğin bir lazımlık alarak bu işe başlayabilirsiniz. Çünkü çoğu çocuk klozete yerleştirilen aparat yerine, yere konulan ve daha rahat oturduğu lazımlığa yapmayı tercih etmektedir. Bu şekildeki tuvalet eğitimi çocukların kendilerini daha güvende hissetmelerini sağlamakta ve onlar için daha az korkutucu olmaktadır.
 • Çocuğunuz en çok hangi odada vakit geçiriyorsa lazımlığı da mümkün mertebe o odaya koyunuz. Yani lazımlık ille de banyoda olacak diye bir kaide olmamalıdır. Yeri geldiğinde yatak odasında yeri geldiğinde de oturma odasında bulundurulmalıdır. Çünkü bu eğitim sürecinin ilk başlarında lazımlığa ulaşılabilirlik çok önemli olmaktadır.
 • Yine lazımlığı aldıktan sonra çocuğunuzun onu keşfetmesine izin verin. Aldığınız nesnenin sadece onun olduğunu ve başkasının kullanamayacağını fark etsin.

2-) Tuvalet Eğitiminde Öğrenme Aşaması

tuvalet eğitimi
 • İlk başlarda çocuğunuzun elinden tutarak günde birkaç defa lazımlığa oturmasının alıştırmasını yapmalısınız. Yine çocuğunuz istediği zaman lazımlıktan kalkmasına müsaade ediniz. Buradaki asıl amaç çocuğun kendisini rahat hissetmesi olmaktadır. Tuvalet eğitimi çok önemli bir süreç olup, aceleye getirilmemelidir.
 • İlk baştan itibaren çocuğunuz sürekli övün ve gerekirse lazımlığa sırf oturduğu için bile ödüllendirmelerde bulunun. Bu çocuğunuzun mutlu olmasını ve kendisini güvende hissetmesini sağlayacaktır.
 • Çocuğunuzun başlangıç aşamalarında lazımlığa elbiseli oturmasına müsaade edin. Fakat sonradan yavaş yavaş elbisesiz oturmasını sağlamaya çalışın.
 • Ufakta olsa başarılı deneyimlerinizde hemen çocuğunuza lazımlığın içerisindeki çiş ve kakanın tuvalete dökülmesi gerektiğini gösterin. Çünkü bu yaştaki çocuklar bazı şeylerin belirli yerlere gitmesi gerektiği fikrini iyice benimsemeye çalışmaktadır.
 • İlk dönemlerde çocuğunuzun tuvalet ihtiyacı olup olmadığını sık sık sorun ve onları kontrol altında tutun. Bu arada erkek çocuklarınıza çiş yapmayı mümkünse oturarak yapma şeklinde öğretin. Çünkü bu daha kolay olacaktır.
 • Tuvalet eğitimi için olmazsa olmazlardan olan hijyen gereği, lazımlıktan kalkar kalkmaz hemen ellerini sabun ve suyla yıkaması gerektiğini öğretin.
 • Mümkün mertebe çocuğunuza çiş eğitimi boyunca çıkarılması kolay olan giysiler giydirmeye özen gösterin. Çünkü ilk başlarda çişlerini tutmakta zorlanacaklardır. Bu yüzden çıkarılması kolay şeyler çok daha iyi olacaktır. Hatta birkaç gün bırakın iç çamaşırı olmadan gezsin.
 • Eğer etrafında destek ve yardım alabileceğiniz büyükleriniz var ise, kesinlikle onların bilgisine başvurun.
 • Son olarak da çocuğunuzu kesinlikle nemli ve ıslak bezlerin içerisine terk etmeyin. Çünkü bu durum çocuğunuzun kendine olan güvenini sarsacak ve işleri daha da kötüleştirecektir.

Tuvalet Eğitimi Gece Nasıl Yapılır?

tuvalet eğitimi gece

Çocuklara gündüz kazandırılmaya çalışılan bu zorlu eğitimin elbette ki birde gece etabı olmaktadır. Bu konuda size ilk tavsiyemiz kesinlikle çocuklarınızı yatmadan tuvalete götürmeniz olacaktır. Çünkü çocuklarda tuvalet eğitimi gece süreci biraz daha dikkat ve takip gerektiren bir alan olmaktadır. Sonrasında siz kendiniz yatacağınız zaman ise, çocuğunuzu uyandırın ve bir kez de siz tuvalete götürün. Devam eden zamanda da 3-4 saat aralıklarla çocuklarınızı tuvalete götürün. Tuvaletini yapacağı zaman mümkün mertebe farkında olmasına dikkat ediniz.

Yine ilk başlar için yattığı yatağının altına su geçirmez bir örtü sermeniz faydalı olacaktır. Ola ki altını ıslatırlarsa kesinlikle kırıcı bir şeyler söylemeyiniz. Bu onların kendilerine olan güvenini zedeleyecektir. Bu yüzden asla kırmadan ve kızmadan hep olumlu yaklaşımlar sergileyiniz. Özellikle bu süreçte tuvalet eğitimi çizelgesi sayesinde günlük yaptığınız çalışmaları raporlayınız. Hangi saatte yatıracağınızı ve hangi saat aralıklarında tuvalete kaldıracağınızı not ediniz. Bu sayede çocuğunuza belirli bir rutin kazandırmış olacaksınız.

Çocuk parası sorgulama yazımız hakkında daha detaylı bilgi edinmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir