sağlıklı kilo vermek
Sağlık

Sağlıklı Kilo Vermek, Sağlıklı Beslenerek Zayıflama

Günümüzde kadınların ve erkeklerin en büyük problemlerinden birisi düzensiz bir şekilde alınan fazla kilolardır. Bu sebeple sağlıklı kilo vermek, kilo problemi olan kadınların ve erkeklerin en çok merak ettiği konulardan birisidir. Ancak öncelikle kilo vermenin sabır ve zaman isteyen bir süreç olduğunu bilmekte fayda var. Çünkü bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeniz sabır ve kararlılık gerektirmektedir. Birçok kişi bu iki noktaya dayanamadığı için daha farklı hızlı kilo verme yolları aramakta ve sağlıklarından olmaktadır.

sağlıklı kilo vermek

Sağdan soldan duyarak ya da elden ele dolaşan birçok diyet listesi ile insanlar metabolizmalarını alt üst etmekteler. Gözle bakıldığında beden zayıflamış olsa bile sağlığınızı kaybedebiliyorsunuz. Ayrıca bu tür diyetler neticesinde verilen kilolar uzun ömürlü olmuyor. Bunun için hızlı kilo vermenin yanında sağlıklı kilo verme de çok önemlidir. Bunun için uzman diyetisyenlerce hazırlanan bir diyet programı ile sağlıklı bir şekilde kalıcı kilo vermek çok daha doğru olacaktır.

Güne Kahvaltı İle Başlamak Çok Önemli

sağlıklı kilo verme

Eğer yağ yakımını hızlandırmak ve daha çabuk kilo vermek istiyorsanız, metabolizmanın en iyi çalıştığı sabah saatlerinde iyi hazırlanmış bir kahvaltı çok önemlidir. Kahvaltı menüsünü kesinlikle atlamayın ve simit, poğaça tarzı basit gıdalarla asla geçiştirmeyin. Kahvaltılarınızdan az yağlı peynir, salatalık, dilim domates ve bol yeşillikle birlikte 1-2 dilim kepekli ekmeği kesinlikle eksik etmeyiniz.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Günde 6 Öğün Beslenin

sağlıklı kilo verme

Günlük öğün miktarınızı sağlıklı kilo vermek için 3 ana öğün ve 3 ara öğün olacak şekilde 6’ya çıkarmalısınız. Bu şekilde azar azar ama sık beslenmek besinlerin termodinamik ısı enerjisinin daha iyi açığa çıkmasını sağlamaktadır. Böylece daha fazla enerji harcamış olacaksınız, yani su ve kas yerine yağlardan yakmaya başlayacaksınız. Birde bu şekilde beslenme sayesinde mide kapasiteniz küçülür ve daha az yemeyle doyarsınız. Eğer bunun aksine uzun süre aç kalırsanız vücut daha az enerji harcar ve var olanı depolar. Buda size yağ ve kilo olarak döneceği gibi uzun süre aç kalma sonrasında, bir sonraki menüde daha çok yersiniz.

Bol Bol Yoğurt Tüketin

sağlıklı kilo vermek

Hemen herkes tarafından bilinen hızlı kilo verme yolları arasında en önemlilerinden birisi de yoğurt tüketimini artırmaktır. Yapılan birçok araştırmaya göre kalsiyumun yağ kaybını hızlandırdığı tespit edilmiştir. Fazla yoğurt tüketenlerin az tüketenlere göre daha çok kilo verdiği ve bu kilo kaybının da yağ yakımından kaynaklandığı tespit edilmiştir. Bu sebeple kesinlikle diyetinizde en az iki öğünde 200’er gram olacak şekilde yoğurda yer ayırın.

Glisemik İndeksi Düşük olan Besinleri Tüketin

hızlı kilo verme yolları

Tüketilen gıdaların kan şekerini yükseltme oranına glisemik indeksi denilmektedir. Glisemik indeksi fazla olan besinler kan şekerinizin aniden yükselmesine ve sonrasında tekrardan birden düşmesine sebep olurlar. Buna bağlı olarak çok daha kısa sürede acıkır ve sürekli tatlı yeme ihtiyacı duyarsınız. Ayrıca bu tür besinler kan şekeri düzensizliğine sebebiyet vereceği için, insülin direnci oluşmasına neden olur. Glisemik indeksi düşük besinler ise kan şekerinizin dengeli olmasını sağlar ve daha geç acıkmanıza sebep olur. Sağlıklı kilo vermek için beyaz ekmek yerine kepek ekmeği, pirinç pilavı yerine de bulgur pilavı tüketmeye özen gösterin.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Posalı Besinler Tercih Edin

hızlı kilo verme yolları

Posalı besinlerin tüketilmesi; tokluk hissi oluşturur, kilo kaybına sebep olur ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlığı önler. Ayrıca kan şekerinizi düşürerek insülin ihtiyacınızı ortadan kaldırır. Bu özelliği sayesinde vücutta yağ yakılmasını hızlandırır ve yağlanmanın önüne geçer. Bu sebeple öğünlerinizden posa yönünden zengin olan sebze, meyve, kuru baklagiller, kepekli, çavdar, yulaf ekmeği ve bulguru eksik etmeyin.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Su Tüketimi Çok Önemli

Hızlı kilo verme yolları arasında su tüketiminin çok özel bir yeri vardır. Günlük en az 2 ile 2.5 litre arasında su tüketin. Çünkü besinlerin sindiriminde, emiliminde ve hücrelere taşınmasında en büyük yardımcı sudur. Ayrıca besinlerin hızlı bir şekilde atılmasını ve kalori harcamadan midenizde doygunluk hissi oluşmasına sebep oluyor.

Yeşil Çay: Sıvı tüketimi arasında yeşil çayında ayrı bir yeri bulunmaktadır. Yeşil çayın içeriğindeki maddelerin kilo vermeye yardımcı olduğu yapılan araştırmalar neticesinde ortaya konmuştur. Bu sebeple günlük 1-2 kupa yeşil çay tüketmeniz zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Düzenli Olarak Egzersiz Yapın

Kendinize bir program belirleyin ve bu programın bir bölümünde kesinlikle günlük en az 30 dakikalık tempolu yürüyüş bulunsun. Sağlıklı kilo verme noktasında düzenli yapılan egzersizlerin payı çok büyüktür. Yine belirli zaman dilimlerinde yüzün, bisiklet sürün ve yağlanmanın olduğu bölgelere yönelik egzersizlere yönelin.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Aşağıdaki Kesinlikle Dikkat!

Alkol Miktarını Aşmayın: Alkol çok fazla kalori içermektedir. Öyle ki 1 gr alkol tükettiğinizde vücudunuza 7 kalori almış olmaktasınız. Haliyle fazla kalori vücutta yağ olarak depolanmaktadır. Ayrıca kan vücutta çok kısa sürede kana karışan bir madde olduğu için şişmanlığa sebep olur. Bu yüzden bırakmanızı, eğer bırakamıyorsanız fazla tüketmemenizi öneririz.

Yağlı Yiyeceklerden Kaçının: Normal bilinenin aksine kesinlikle diyetlerinizde yağ tüketimine yer verin. Çünkü vücudun biyolojik gereksinimleri için alınması gereken zorunlu besinlerdendir. Ancak hızlı kilo verme yolları açısından yağın fazlasından kaçınılmalıdır. Fazlası vücutta depolandığı için şişmanlatmaktadır.

Fast Food Abartılmamalı: Doymuş yağ asidi bakımından zengin olan bu tür gıdalar, doğrudan vücutta yağın depolanmasına ve kilo almanıza sebep olacaktır. Bu yüzden mümkün mertebe uzak durmaya çalışın.

Şeker Dostumuz Değil: Şeker ve şeker içeren besinler fazla tüketildiğinde vücuta doğrudan yağa dönüştürülmektedir. Eğer zayıflarken kas yerine yağ kaybetmek istiyorsanız şekerden uzak durmalısınız.

Uykusuz Kalmayın: Eğer yeterli miktarda vücut uykusunu almazsa, doğrudan kilo almanıza sebep olacaktır. Az uyuduğunuz zaman vücudun iştahını artıran hormonların salgısı artar ve sizde açlık hissi uyandırır.

Sağlıklı Kilo Vermek İçin Bir Günlük Örnek Diyet Menüsü

Eğer sizde sağlıklı kilo vermek isteyenlerdenseniz, sizin için hazırlamış olduğumuz örnek diyet menümüzden kendinize uyarlamalar yapabilirsiniz. Böylece sağlığınızı koruyarak düzenli ve kalıcı olacak şekilde fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Diyetimiz 25-35 yaş arası 70-80 kilo aralığındaki sağlıklı kişiler için önerilmektedir.

Kahvaltı: Bir kibrit kutusu büyüklüğünde 30 gr beyaz peynir, aynı şekilde 30 gr kaşar peyniri veya haftada 2-3 gün haşlanmış yumurta, 2 ince dilim çavdar ya da tam buğday ekmeği olsun. Bunların yanında salatalık, domates, bol maydanoz, 1-2 tatlı kaşığı bal, 5 adet yeşil zeytini açık çay ya da yeşil çay ile tüketebilirsiniz.

Ara Öğün: Ara öğünler hızlı kilo verme yolları arasında çok önemli bir yer tutar. Bir porsiyon meyve, 2 adet ceviz ve 6-8 adet fındık şeklinde tüketilebilir.

sağlıklı kilo vermek

Öğle Menüsü: Mevsimine uygun olarak sebzelerden yapılmış ve 1-2 tatlı kaşığı zeytinyağı ilave edilmiş salata, 1 tabak (8-10 yemek kaşığı) zeytinyağlı sebze yemeği, 1 kase çorba, 1 su bardağı yoğurt veya 1 kase cacık ile birlikte 2 ince dilim tam buğday/çavdar ekmeği tüketebilirsiniz.

Ara Öğün: 1 su bardağı ayran, 4 adet kepekli büyük galeta, 1 porsiyon meyve ve 30 gr kaşar peyniri tüketebilirsiniz.

Akşam Menüsü: Akşam menünüze ilk olarak mevsimine uygun salatalardan yapılmış zeytinyağlı (1-2 tatlı kaşığı) bir salata ilave edebilirsiniz. Bunun yanına 120 gr olacak şekilde et, köfte, tavuk, balık, etli sebze yemeği ya da kuru bakliyat olacak şekilde bir yemek seçebilirsiniz. Sağlıklı kilo vermek için menülerinizden 2 ince dilim tam buğday ekmeği ya da çavdar ekmeği haricinde tüketmeyiniz. Ekmek yemeyecekseniz onun yerine 4 yemek kaşığı makarna ya da bulgur pilavı tercih edebilirsiniz.

Ara Öğün: 1 su bardağı süt veya kefirle birlikte 2 porsiyon meyve tüketebilirsiniz. Yine sağlıklı zayıflamaya yardımcı melisa çayının faydaları yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir