saç dökülmesinin nedenleri
Moda&Güzellik

Saç Dökülmesinin Nedenleri ve Doğal Tedavi Yöntemleri

Saç dökülmesinde birçok farklı etmen rol oynayabilmektedir. Vücutta birtakım eksikliklerden veya çevresel etmenlerden kaynaklanan saç dökülmesinin nedenleri ve dökülmeye karşı doğal çözüm yolları hakkında detaylı bilgiyi yazımızda bulacaksınız. Saçlarda meydana gelen dökülme problemi hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilmektedir. İlk başlarda ciddiye alınmayan bu sorun ilerleyen süreçte çok daha ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. Normal sağlıklı bir insanın saç derisinde ortalama 100 bin adet saç teli bulunur.

Yetişkin insanlarda günlük yaşamda ve yıkamaya bağlı olarak günlük 50-100 arası saç dökülmesi normal olarak kabul edilir. Yaşanan bu saç dökülmeleri sağlıklı bireylerde yılda 3 kez tekrarlamak kaydıyla toplamda 2 aya kadar sürebilir. Ancak dökülme eğer iki aydan fazla sürüyorsa, bu alanda uzman bir doktora görünülmesi gereklidir.

Saç Dökülmesinin Nedenleri

saç dökülmesinin nedenleri

Saçların tamamı aynı fizyolojik yapıda olmadığı için zaman zaman dökülmeler yaşanabilmektedir. Aslında günlük 50-100 arasında gerçekleşen bu dökülmeler saçların yenilenmesi içinde gereklidir. Ancak saçlarınızda normalden fazla bir dökülme varsa, bu bir sağlık problemi olabileceği anlamına da gelebilir. Saç dökülmesinin nedenleri arasında ise en çok aşağıdaki faktörler etkili olmaktadır.

 • Hormonal,
 • Genetik,
 • Beslenme,
 • Yaşam tarzı,
 • Çeşitli deri hastalıkları,
 • Hamilelik,
 • Kemoterapi,
 • Kimyasallara maruz kalmak,
 • Demir eksikliği anemisi,
 • Tiroit bezinin az çalışması,
 • Hava kirliliği gibi pek çok etken saç dökülmesine sebep olmaktadır.

Kadın ve erkeklerde saç dökülme sebepleri ise birbirinden farklıdır. Erkeklerin neredeyse tamamında saç dökülmesi kalıtsal sebeplerden kaynaklanır. Kadınlarda ise saç dökülmesinin en önemli nedenleri arasında; stres, hormonlar, yaşam biçimi ve yanlış ya da aşırı dozda kullanılan kozmetikler etkili olmaktadır. Özellikle kadınlarda hamilelik, emzirme, adet ya da menopoz gibi kadınlara özel dönemlerde ya da mevsimsel geçişlerde yaşanan hormonal değişikliklere bağlı olarak saç dökülmeleri görülebilmektedir.

saç dökülmesinin nedenleri

Saç Dökülmesina Karşı Bitkisel Çözümler

Sizler için aşağıda yazacağımız bitkisel yöntemler ile sizde saçlarınızı güçlendirebilir ve dökülmenin önüne geçebilirsiniz.

 • Aloe Vera: Hemen her evde bulunan mucizevi bitki aloe vera, cilt canlanmasının yanında saç dökülmesine karşıda oldukça etkilidir. Saç dökülmesi problemi yaşayanlar aloe vera bitkisinin jelini çıkartarak zeytinyağı ile karıştırarak önceden yıkanmış olan saçlarına uygulamalıdır. Bu şekilde 10-15 dakika bekledikten sonra saçınızı iyice durulayınız. Bu işlemi haftada 2-3 kez duş sonrası yapabilirsiniz.
 • Hindistan Cevizi Sütü/Yağı: E vitamini bakımından oldukça zengin olan Hindistan cevizi sütü saçlarınızın hızlı bir şekilde uzamasını sağlar. Yine aynı şekilde Hindistan cevizi yağı da saçlarınızı güçlendirecek ve dökülmenin önüne geçecektir. Haftada bir iki kez uygulamanız ve karışımı saçınızda 15-20 dakika bekletip durulamanız yeterlidir.
 • Yoğurt, Bal ve Limon: 2 yemek kaşığı yoğurdu bir miktar bal ve limon suyu ile karıştırarak macun haline getirip saçlarınıza uyguladığınızda, saçlarınızın güçlendiğini sizde fark edeceksiniz. Bu yöntemi haftada bir kez uygulamanız yeterlidir.
 • Yeşil Çay: Yukarıda da belirttiğimiz gibi saç dökülmesinin nedenleri birçok faktöre bağlı olarak değişmektedir. Yapılan klinik çalışmaları sonucunda yeşil çayın saç dökülmesine karşı oldukça etkili olduğu gözlemlenmiştir. Haftada bir iki kez olmak üzere sizde yeşil çayın özünden istifade edebilirsiniz.
saç dökülmesinin nedenleri
 • Zeytinyağı: İki adet yumurtanın beyazı ile 2 yemek kaşığı zeytin yağını bir kap içerisinde karıştırın ve bu karışımı saç diplerinize masaj şeklinde uygulayınız. Saçınıza bone geçirin ve bu şekilde ortalama 20 dakika bekledikten sonra bol su ile yıkayınız.
 • Sarımsak: Orta büyüklükte 8 adet diş sarımsağı katı meyve sıkacağında sıkıp suyunu çıkarın ve bir yemek kaşığı bal ile bir güzel karıştırın. Bu karışımı saç derinize sürüp ortalama 20 dakika bekletin ve sonrasında bitki şampuanı ile yıkayın.

Saç dökülmesinin nedenleri  ve aloe vera maskesi mucizesi için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir