Moda&Güzellik

Saç Bakımı, Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

saç dökülmesi

Saçlarımız her daim göz önünde olan, bizler için doğal ve en önemli aksesuarlarımızdan birisidir. Bu yüzden temizliği ve bakımı çok büyük önem taşır. Çoğunlukla kadınlarda veya erkeklerde saç bakımı eksikliği sonrasında yaşanan saç dökülmesi sebeplerinin en başında bakımsız saçlar gelir. Saç bakımını doğru yapabilmek için saçları besleyen vitaminleri içeren doğru besinler ile beslenmenin önemi çok büyüktür. Saç bakımını yaparken bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Örneğin boyalı saçların bakımı nasıl yapılmalı, erkeklerde ve kadınlarda saç bakım işlemi yapılırken nelere dikkat edilmeli gibi hususlar oldukça önemlidir.

saç maskesi

Boyalı Saçların Bakımı Nasıl Yapılır?

  • Boyalı saçlarınıza bakım yaparken en etkili yöntemlerden birisi yarım bardak biraya bir iki adet aloe vera bitkisi sapının özünden sıkın ve bu karışıma biraz da zeytin yağı ekleyin. Bu üçünü iyice karıştırdıktan sonra saçınıza adeta bir saç maskesi yapar gibi kökten uca iyice sürerek yedirin. Yapmış olduğunuz bu maskeyi en az 15 dakika kadar saçınızda beklettikten sonra (kesinlikle sıcak olmasın) ılık su ile durulayınız. Saçlarınızın daha parlak ve canlı bir yapıya kavuştuğunu göreceksiniz.
  • Boyalı saçlarınızın bakımında özellikle şampuan tercihi de çok önemli bir yer tutar. Bu noktada sizlere yardımcı olabilecek ve hem saç dökülmesi önleyici hem de saç boyanızı koruyan şampuanlardan tercih etmelisiniz.
saç bakımı

Erkeklerde Saç Bakımı

Erkeklerde saç bakımı saçın yapısına göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin ince telli saç yapısına sahip erkeklerin saçlarını çok fazla uzatması önerilmez. Çünkü ince telli saçlar uzatıldığında saç dökülmesi olasılığı artar. Yine ince telli saçı olan erkekler kesinlikle sıcak su ile saç yıkamadan uzak durmalıdır.

Eğer saç tipiniz yağlı ise saç tipinize uygun şampuan kullanmalı ve saçınızın yağ dengesi oranını korumalısınız. Uzun saç modeline sahip erkeklere ise ilk önerimiz saç kurulukları ve saç kırıkları için nemlendirici saç bakım ürünlerinden kullanması olacaktır. Ara sıra saç maskesi yapabilir ve daha nemli bir görünüme kavuşabilirsiniz.

saç maskesi

Kadınlarda Saç Bakımı

Kadınlarda da yine saç bakımında en püf nokta ise, saç tipine göre doğru bakımı yapmaktır. Özellikle saç bakımına önem veren kadınlar saçlarını sülfat içermeyen şampuanlar ile ılık suda yıkarlar. Kesinlikle haftada en az bir kez banyoda nemlendirici kremler yardımıyla saç bakımı maskesi uygularlar. Saçlarında asla kırıklara yer vermez onlardan hemen kurtulurlar.

Saç ve cilt bakımında lavanta suyu faydaları hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir