rezene çayı faydaları
Sağlık

Rezene Çayı Faydaları Nelerdir, Nasıl Demlenir?

rezene çayı faydaları

Maydonozgiller familyasından olan rezene bitkisi kokusu ile insanları cezbetmese de, sağlığa olan faydaları yönünden herkesin dikkatini çekmektedir. Rezene çayı faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır. İçeriği A ve B kompleksi, C ve D vitaminleri ve antioksidanlar açısından oldukça zengindir. Bunlara ek olarak mükemmel bir kalsiyum, manganez, fosfor, yağ asitleri, demir, kükürt, aminoasit, çinko, molibden, potasyum ve sodyum deposudur. Rezene bitkisinin yaprağı tüketildiği gibi kabuklu tohumları da tüketilmektedir.

Kalp sağlığı, cilt güzelliği, sindirim sistemi gibi daha birçok alanda insan vücuduna faydaları olan rezene aynı zamanda yeni doğum yapan anneler için de vazgeçilmezdir. Çünkü anne sağlığını koruduğu gibi süt üretimini de artırdığı bilinir. Normal rezene çayı tadını sevmeyenler içerisine bal katarak da tüketebilirler. Şimdi rezene çayının faydaları neler hep birlikte bakalım.

rezene çayı faydaları

Rezene Çayı Faydaları Neler?

 • Bağışıklık sistemini Güçlendirir: Rezene çayının içerisinde bol miktarda C vitamini ve antioksidan bulunur. Bu yüzden vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir ve hastalıklara karşı korur. Bilhassa kış aylarında sıklıkla yakalanılan soğuk algınlığına karşı vücudu daha dirençli kılar ve çabuk iyileşmeyi sağlar.
rezene çayı
 • Öksürük Nöbetlerine İyi Gelir: Balgam söktürücü özelliği de olan rezene çayı aynı zamanda yatıştırıcı etkisiyle ağrılarınızın hafiflemesini de sağlar. Ayrıca öksürük nöbetlerine ve bronşite de oldukça iyi geldiği bilinir.
 • Kilo Vermeye Yardımcı Olur: Hemen hemen bütün diyet listelerinin en baş öğesidir diyebiliriz. Çünkü rezene çayı faydalarının arasında en önemlilerinden biriside idrar söktürücü özelliğinin bulunmasıdır. Tokluk hissi sağlayan rezene çayı  metabolizmayı hızlandırır ve hızlı şekilde yağ yakılmasına sebep olur. Bu yüzden kilo vermek isteyenlerin ilk tercihleri arasında her zaman rezene bitki çayı vardır.
 • Mide Dostudur: Hazımsızlık, gaz problemi, şişlik, kabızlık, mide yanması, böbrek ağrıları ve iltihap gibi rahatsızlıklar içinde birebirdir. Sindirim sistemini hızlandırarak kısa sürede gaz problemlerinin giderilmesini sağlar. Ayrıca toksinleri vücuttan uzaklaştırır ve kabızlık sorununun giderilmesini sağlar. Gastrit, reflü gibi mide kaynaklı sorunların tedavisinde de etkilidir.
rezene çayı
 • Adet Sancısına İyi Gelir: Regl dönemlerindeki ağrıların azalmasına yardımcı olması ve regl döneminin daha az ağrılı geçmesini sağlaması da rezene çayı faydaları arasında yer alır. Ayrıca libidoyu artırıcı bir etkisi vardır.
 • Ağız Kokusunu Giderir: İçeriğinde bulundurduğu anti bakteriyel özelliğinden dolayı ağız kokusunun giderilmesinde etkilidir. Ağız kokusu problemi olanlar için en doğal çözümlerden birisi rezene bitki çayıdır.
 • Kalp Dostudur: İçeriğinde bulunan vitaminlerden dolayı kalbe çok iyi gelmektedir. Vitaminler ve antioksidanlar kalpteki tıkalı olan damarları temizler. Kötü kolesterolü düşürerek bu yolla yaşanabilecek kalp hastalıkları ihtimalini azaltır.
 • Cilt Sağlığını Korur: Ciltte oluşan akne ve kızarıklık problemleri içinde rezene çayını tüketebilirsiniz. Ayrıca cildinize parlaklık ve canlılık katarak yenilenmesini sağlar.
 • Anne ve Bebekler İçin Sağlıklı: Yeni doğum yapan annelerin sütünü artırması rezene çayı faydaları arasında en bilinenidir. Yine rezene çayının tüketimi bebeklerde yaşanan gaz sancılarını da giderir.

Rezene Çayı Nasıl Demlenir?

Yukarıda yazdığımız faydalarına ek olarak kan basıncını düşürerek tansiyonu dengeleyen ve diş ağrılarını da azalttığı bilinen şifa deposu bu çay nasıl demlenir? Malzemeler yapacağınız kişi sayısına göre değişmekle birlikte biz burada 1 kişilik tarifi anlatacağız. Siz kişi sayısına göre orantılı olarak malzeme miktarını artırabilirsiniz. Gerekli olan malzemeler:

 • 2 çay kaşığı rezene tohumu
 • 1 çay kaşığı bal ( isteğe bağlı)
 • 1 su bardağı su
rezene çayı nasıl demlenir

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey rezene tohumu miktarının iyi ayarlamasıdır. Bir su bardağı su için en fazla iki çay kaşığı rezene tohumu kullanılmalıdır. Şimdi rezene çayı nasıl demlenir anlatalım:

 • Bir bardak suyunuzu önce ocakta kaynatın.
 • Kaynayan suyun içerisine rezene tohumlarınızı atın.
 • Bu şekilde 1-2 dakika kısık ateşte kaynatın ve ocaktan alın.
 • Demlenip rengini vermesi için 5 dakika kadar bekleyin.
 • Artık hazır olan çayınızı afiyetle içebilirsiniz. İçerisindeki vitaminlerin ve minerallerin kaybolmaması için sıcak içmeye dikkat edin.

Hibiskus çayı faydaları hakkındaki yazımız için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir