Alaturka

Recep Yazıcıoğlu, Efsane Vali Kimdir?

Efsane Vali olarak da bilinen Recep Yazıcıoğlu her zaman alışılmış valilerin dışında tutuldu. Birçok insan doğar büyür ve ölür, fakat bunlardan çok azı öldükten sonra da adından söz ettirmeyi başarmıştır. İşte böylesi şahsiyetlere de efsane denir.

Recep Yazıcıoğlu

2 Haziran 1948’de Trabzon ili Sürmene ilçesinde doğmuştur. Babası müftü ve annesi ev hanımı olan Recep Yazıcıoğlu Ankara Hukuk Fakültesi’ni okumuştur. Tüm bu eğitim serüveni boyunca Trabzon’daki çocukluk aşkı olan Meryem’ le de muhabbetini kesmemiş ve okulunu dahi bitirmeden kendisiyle de evlenmiştir. Okuldan mezun olduktan sonra Aydın’ a kaymakam vekili olarak atanmıştır. Burada bulunduğu sürede birçok devlet kurumunda görev almış ve işleyişi çok kısa bir sürede kavramıştır.

Efsane vali memurların nasıl iş yaptığını görmüş, aslında hemen halledilebilecek meselelerin nasıl ertelendiğini tespit etmiş, halka karşı ters muamelelerde bulunan memurları görmüştür. İşte tüm bu şahit olduklarından dolayı sistemin değişmesi gerektiğine o anda karar vermiş. Kaymakam vekilliği görevinin ardından Ankara’ ya kaymakamlık kursuna çağrılmış ve kurs bitiminde de Rize Kalkandere’ye kaymakam olarak atanmıştır. Recep Yazıcıoğlu’nun ilk sınavı da urda başlamıştır, atandığı dönemde 12 Mart Darbesi yaşanmış. Aynı şekilde yol yapımı için uğraşlarına karşı çıkanlarla da yılmadan mücadele ederek, bizatihi iş makinesini kendisi kullanarak yolu açmayı başarmıştır.

Recep Yazıcıoğlu

Kalkandere’ de yaptığı aykırı davranışlar nedeniyle politikacılarla arası açılan Recep Yazıcıoğlu sonrasında birçok değişik yerlere sürgün edilmiştir. Çanakkale, Ağrı, Adana, Hatay, Bolu ve Çorum bunlardan bazılarıdır. Buralarda da yine aynı tarz yaptığı çalışmaları sebebiyle hiçbir zaman bürokratlar tarafından sevilmemiştir. Çünkü kendi inandığı ilkeleriyle hareket etmiş, adam kayırmamış kimseye torpil yapmamış ve asıl yapılması gereken işleri yapmıştır.

Recep Yazıcıoğlu

Efsane vali Recep Bey’in aykırılıklarından birine örnek verecek olursa Çorum’ da kaymakamlık yaptığı sırada makam odasının kapısına, kapıya vurmadan girin yazısı olmuştur. Yine Akçakoca’da kahvehaneleri kıraathanelere dönüştürüş ve buralarda okuma seferberliği başlatmıştır. Bu gibi farklı çıkışları dönemin başbakanı olan Turgut Özal’ın da dikkatini çekmiş ve bu sıra dışı kaymakamın takip edilmesini istemiştir.

Recep Yazıcıoğlu ve Valilik Serüveni

Turgut Özal genç kaymakamın çalışmalarını çok doğru bulmuş olmalı ki, adını valiler listesine ekletmiş ve Kenan Evren’in çok genç bu şeklindeki tüm itirazlarına rağmen Recep Yazıcıoğlu’nu Türkiye’nin en genç valisi olarak 36 yaşında iken Tokat’a atamıştır. Burada eğitim dersliklerinin içler acısı durumunu görünce ilk iş olarak yeni derslikler yapılmasını sağlamış, hatta birçoğunda işçilerle birlikte kendisi de çalışmıştır. İlk başta duruma alışamayan vatandaşlar böyle vali mi olur diye söylenirken, sonrasında samimiyetini, gayretini ve iyi niyetini görünce kendisini yere göğe sığdıramamışlardır. Süper vali ya da 4. Murad olarak da anılan Recep Yazıcıoğlu, bu unvan veya lakap takdir sizin uyguladığı çeşitli yasaklamalardan dolayı almıştır.

Efsane Vali

Çünkü kendisi resmi makamlarda belirli saat ve belirli yerler haricinde sigara ve çay içilmesini yasaklamıştır. Yine aynı şekilde alkollü satış yapan bazı yerlerde de belli bir saatten sonra alkol satılmasını yasaklamıştır. Buradan Aydın’a tayin edilen vali bey yine burada da bu tür değişiklikler yapmış hatta bir keresinde bir başhekimi görevden almıştır. Buradan Erzincan’a vali olarak atanınca üst makamlar tarafından açıkça sürgün edildiğini anlamış ve bunu bir keresinde Turgut Özal’a benim defterimi üst makamlar neden dürdü şeklinde sormuştur. En büyük projelerinden biri de Başbağlar katliamının yaşandığı bölgedeki köprü sorununu devletin çıkardığı maliyetin üç de birine tamamlatmış olmasıdır.

Recep Yazıcıoğlu Nasıl Öldü?

Efsane Vali

Recep Yazıcıoğlu sonrasında vali olarak Denizli’ye atanmış ve burada da projelerine kaldığı yerden devam etmiştir. Gözlerinden yaşadığı problemleri nedeniyle Ankara’ya gitmeye karar vermiş ve kendi arabasının hazırlanmasını istemiştir şoföründen. Fakat bir arkadaşı ona kendi arabasıyla gitmesini teklif etmiş ve arabasını vali beye takdim etmiştir. Arkadaşı olan Tellioğlu’nun çaycısının kullandığı araba Ankara’ya 36 kilometre kala bilindiği kadarıyla aşırı hızdan dolayı kaza yapmıştır. Ziraat odası başkanı hayatını hemen orada kaybederken araçtan fırlayan ve çok ağır yaralanan efsane vali hastaneye kaldırılmış ve burada verdiği 5 günlük yaşam mücadelesini de burada kaybetmiştir. Şoförlüğü yapan çaycı ise kazadan yara almadan kurtulmuştur. Ölümü binlerce kişiyi yasa boğmuş, bütün sevenleri geride boynu bükük kalmıştır. Birçok seveni her ne kadar kaza gibi olsa da vali beyin suikasta uğradığını düşünmektedir.

Başarılı kadınlar ve başarılarının sırları için sayfamıza bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir