Sağlık

Kış Sebzeleri ve İnsan Vücuduna Faydaları

Her mevsimin nasıl birbirinden farklı özellikleri mevcutsa, her mevsiminde yetişen sebzeleri birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Kış sebzeleri kışın tüketilmesi gereken en doğal ve sağlıklı besinlerdir. Soğuk kış aylarında hemen herkesin bağışıklığı soğuk havalar nedeniyle daha zayıf olur.  Kış mevsiminde vücudumuzun vitamin ve mineral açısından hastalıklara karşı koyabilmesi için bu mevsime has sebzelere ihtiyacı vardır, bu konuda da vücudumuzun imdadına kış sebzeleri yetişmektedir. Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu bütün antioksidanlara sahip olan kış sebzeleri bağışıklığımızı sağlayan savunma mekanizmasını güçlendirir ve bizleri her türlü hastalıklardan korur. Şimdi sizlere kış aylarında vücudumuzun en çok ihtiyaç duyacağı bazı sebzelerden ve bu sebzelerin vücudumuza sağlayacağı faydalardan bahsedeceğim. Kış sebzelerinden vücudumuza en yararlı olanlarından bazıları;

kış sebzeleri

Brokoli, havuç, Ispanak ve faydaları

Brokoli: A vitamini ve potasyum açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Az pişirilmeli ve haşlama suyu dökülmemelidir. Yemek borusu, mide gibi bazı kanser türlerinin tehlikesini azaltır.

kış sebzeleri

Havuç: A, B1, B2 vitamini ve lif kaynağı bakımından çok zengindir. İçeriğinde yüksek miktarda suya sahip olan kış sebzeleri, şeker hastaları tarafından da rahatlıkla tüketilebilir. Tüm bunların yanında bağırsak ve mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

 Ispanak: Kış sebzelerinin vazgeçilmezlerinden olan bir besindir. Benzeri yapraklı sebzelere oranla çok daha fazla protein içerir. Tansiyonu düşürür, kan pıhtılaşmasını azaltır.

Kış Sebzeleri Sarımsak, Soğan ve Turpun Faydaları

kış sebzeleri

Sarımsak: Tam bir antioksidan deposudur, rahatsız edici kokusu olmasa herkesin her gün yemesini isterim. Kükürt ve sülfür açısından zengin olduğu için güçlü bir kanser savaşçısıdır. A, B, C vitaminlerinin yanında az bulunan P  vitaminini de içerir.

Soğan:  Çok güçlü bir antioksidan deposudur. Kış aylarında vücudumuza eşsiz bir direnç sağlayarak bizleri grip, nezle ve astım gibi hastalıklara karşı koruyucu bir role sahiptir.

kış sebzeleri

Turp: Özellikle siyah turp, besin öğesi açısından daha zengindir ve böbrekler için yararlıdır. İyi bir potasyum deposudur. Halsizlik ve yorgunluğa iyi gelir. Bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

 Birçok kimsenin sevmediği fakat tam bir şifa kaynağı olan kış sebzeleri kesinlikle mevsiminde taze olarak tüketilmelidir. Kış aylarında sık sık hastalanmamak için ne yapacağız demek ki; kış sebzelerinden vücudumuza yararlı olanları vücudumuzun ihtiyacı olduğu oranda ve taze bir şekilde tüketeceğiz.

Kış meyvelerinin vücudumuza yararları için sayfamıza bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir