kış meyveleri
Sağlık

Kış Meyvelerinin Vücudumuza Yararları

İnsan vücudu her mevsim o mevsimin özelliklerine uygun olan besinlere ihtiyaç duyan bir organizmadır. Bu yüzden vücut işlevlerini eksiksiz yerine getirebilmek için, doğru beslenmeye gereksinim duyar. Kış meyvelerinin vücudumuza yararları saymakla bitmez.  Bu besinleri sağlamanın en iyi ve doğal yolu da, mevsimine uygun taze meyve ve sebzeleri tüketmekten geçer. Özellikle kış aylarında çok sık olarak yakalanılan hastalıklar ya da vücutta oluşan bir sorun, doğru beslenme neticesinde besin bileşenleri savunmaya geçmekte ve vücudu korumaktadır. Yoğun çalışma temposu ve stresli hayat tarzı ile ortaya çıkan sağlıksız beslenme alışkanlıkları gibi durumlar, vücudun temel besinler bakımından yetersiz kalmasına neden olabilmektedir. Bu noktada  imdadımıza kış meyvelerini yetişmektedir.

Ayva, Elma ve Narın Faydaları

  • Ayva: Kış meyvesi olan ayvamız A ve B vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Yüksek miktarda potasyum ve kireçli tuzlar içerir. Zindelik verir. Bronşit, öksürük ve verem tedavisinde kullanılır. Kış meyvelerinin vücudumuza yararları açısından önemli bir yere sahiptir.
Kış meyvelerinin vücudumuza yararları
  • Elma: Özellikle çocuklarda dişlerin gelişmesine yardımcı olur. Kanımızı ve böbreklerimizi temizler, cildimizin gençleşmesine ve güzel görünmesine yardımcı olur. Kolesterolümüzü düşürür ve bağırsaklarımızın parazitlerden temizlenmesine yardımcı olur. Kış meyvelerimizin vazgeçilmezlerindendir.
kis-meyvelerinin vucudmuza-yararlari
  • Nar:  Önemli ölçüde ülkemizde de yetişen bu meyvemiz bağışıklık sistemimizi güçlendirdiği için eşsizdir. Bol miktarda A ve C vitaminleri içerir. Aynı zamanda selenyum, magnezyum ve fosfor gibi mineraller bakımından da  oldukça zengin bir içeriğe sahip olması sebebiyle halsizlik durumlarında da kullanılabilir.

Mandalina, Portakal ve Greyfurtun Faydaları

  • Mandalina: Zengin C vitamini içeriğiyle, özellikle kış aylarında soğuk algınlığı, nezle ve gribe karşı vazgeçilmezlerimiz arasındadır. İçeriğindeki potasyum sebebiyle yüksek tansiyonu düşürür.
Kış meyvelerinin vücudumuza yararları
  • Greyfurt: Çok önemli bir kış meyvesidir, soğuk algınlığına iyi gelir. Diş etlerinin kanamasını azaltır, bunun yanında mide ve pankreas kanserine yakalanma riskini de azaltıcı etkisi vardır. Kış meyvelerinin vücudumuza yararları oldukça fazladır.
kis-meyvelerinin vucudmuza-yararlari
  • Portakal: Soğuk algınlığına iyi gelir ve son derece önemli bir C vitamini deposudur. İçindeki folik asit sayesinde öksürüğü azaltır. Kalp rahatsızlıklarını önler ve felçten korur. Bağırsak gazlarını söker ve karaciğerin düzenli çalışmasını sağlar. Calpol şurup ve kullanımı hakkında sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir