kedi bakımı
Alaturka

Kedi Bakımı Nasıl Yapılmalı ve Nelere Dikkat Edilmeli?

Evet hemen her evin vazgeçilmezlerinden birisi olan kediler oldukça uysal ve sempatik hayvanlardır. Birbirinden güzel görünüşleri ve sevecen davranışları ile herkesin sevgisini kazanırlar. Kedi bakımı açısından ise birçok dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Kendisi zaten son derece temiz olan bu canlılar için, sizde gerekli bazı tedbirleri alırsanız sizinle sorunsuz bir şekilde yaşarlar. Kedilerin bakımında ilk olarak tüylerini temizleyerek işe başlayabilirsiniz. Eğer onun tüylerini temizlemezseniz, hayvanınızın karnında koskocaman bir tüy yumağı oluşabilir.

kedi bakımı

Böylece hem kedinizin bakımını yapmış, sağlığını korumuş hem de evinizdeki ölü tüylerden kurtulmuş olacaksınız. Kediler tüylerinin taranmasından çok hoşlanırlar, ayrıca bu sayede onunla duygusal bir bağ kurmuş olursunuz. Uzun tüye sahip kedi bakımı için, tavsiyemiz her gün tüylerinin taranmasıdır. Fakat buna vaktiniz yoksa, en az haftada 2-3 gün bu işlemi yapmalısınız.

Kedi Bakımında Fırçalama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kediniz uzun tüylü bir kedi ve zamanla tüyleri karışıyorsa, yapmanız gereken şey tüylerini fırçalamanızdır. Bu konuda kedi fırçası size oldukça yardımcı olacaktır. Burada önemli olan fırçalama süresini 10-15 dakikayı geçmeyecek şekilde ayarlamanızdır. Çünkü bazı kediler fırçalanmaktan fazla hoşlanmayabilir, bu sebeple süreyi çok uzatmamakta fayda var.

kedi bakımı

Kedi Bakımı Açısından Yıkarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kediniz kısa tüylü ve herhangi bir kirlenme durumu söz konusu değilse yıkamanıza gerek yoktur. Ancak Uzun tüylü kedi bakımı için yıkama işlemi önemlidir. Böylece uzun tüylerin arasında kir ve yağ birikmesine engel olmuş olursunuz. Kediler normalde yıkanmaktan çok hoşlanmazlar. Bu sebeple bir kişinin size yardım etmesi işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Havlu ve kedi şampuanı hazırsa, bir kişi tutarken bir kişi de kediyi nazikçe yıkamalıdır. Bu arada kedinizin tüylerini yıkarken fırçalamanız onun canının daha az yanmasına ve dolaşmış olan tüylerin daha kolay açılmasını sağlayacaktır.

Kedinizi banyoda yıkamayı düşünüyorsanız size tavsiyemiz, suyu önceden hazırlamış olmanızdır. Çünkü yukarıda da belirttiğimiz gibi kediler suyu çok sevmedikleri için su sesinden rahatsız olup, size sorun çıkarabilir. Yıkayacağınız kabı maksimum kedinizin karın seviyesine kadar doldurun ve suyun ılık olduğundan emin olun. Kedinizi yıkarken size kimsenin söylemeyeceği bir ip ucu verelim J Banyoda yıkıyorsanız kesinlikle kapınızı kapatın. Çünkü kimse evinde sabunlu ve bol sulu bir kedinin sağa sola koşmasını istemez. Doğru kedi bakımı için sabırlı ve dikkatli olmalısınız. Kediniz banyo esnasında ciyaklayıp bağırabilir. Sakın endişe etmeyin bu gayet normal bir durum, siz yeter ki yıkarken onun canını yakmamaya özen gösterin.

Ütü kireci nasıl temizlenir ve ütü kireci temizlemede nelere dikkat edilir hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir