kahve lekesi nasıl çıkar
Pratik Bilgiler

Kahve Lekesi Nasıl Çıkar? Neler Yapılabilir?

İnsanların en korktukları olaylardan bir tanesi çok sevdikleri elbiselerinin üzerine kahve dökülmesi olmaktadır. Özellikle de beyaz giysilerinizde oluşmuş ve kuruyup kalmış kahve lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız yazımızı okumanızı öneririz. Kahve lekesi sadece giysiler için korkulu rüya olmamaktadır. Yine halılar üzerinde kuruyup kalmış kahve lekeleri de ev hanımlarının en büyük korkulu rüyalarından olmaktadır.  Yazımızda anında dökülmüş kahve lekelerinden tutunda kuruyup kalmış olanlara kadar nasıl çıkarılır, hepsinin cevabını bulacaksınız. Size anlatacağımız yöntemler sayesinde artık kahve lekesi korkulu rüyalarınız olmaktan çıkacak ve biran evvel onlardan kurtulmak isteyeceksiniz.

Taze Dökülen Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Birçok olayda olduğu gibi erken teşhis ve tedavi hayat kurtarmaktadır. Giysinize kahve döküldüğü anda, giysinizi çıkartın ve ters çevirip kahve dökülen yeri soğuk suda bir müddet bekletiniz. Böylece kahvenin derinlere işlemesini önlemiş ve nüfuz yoğunluğunu azaltmış olursunuz. Sonrasında kahve lekesi nasıl çıkar diye merak edenler, kahve dökülen kısmı sıvı deterjan yardımıyla 10 dakika kadar ovsunlar. Sonrasında lekenin kolayca çıkmış olduğunu göreceklerdir.

Şayet bu işlemi yaptım ama hala çıkmadı diyorsanız, deterjanlı kısmı el yakmayacak sıcaklıktaki bir suyun içerisine 20-30 dakikalığına yatırınız ve sonrasında durulayınız. Lekenin çıktığını göreceksiniz.

Kahve Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar?       

kahve lekesi halıdan nasıl çıkar

Şayet kahve lekesi bir halı üzerinde oluşmuşsa yapmanız gereken ilk şey doğruca mutfağa yönelmek olmalıdır. Öncelikle pamuklu bir bez ya da kâğıt havlu ile kahve dökülen kısma iyice bastırın ve kahvenin fazlasını alın. Böylece kahvenin halının çok daha derinlerine nüfuz etmesini engellemiş olacaksınız. Şimdi kahve lekesi halıdan nasıl çıkar sorusunun cevabını bulmaya gelelim. Halımızdaki fazla kahveyi aldıktan sonra, bir miktar suyun içerisine bir ölçek sirke katmalısınız. Daha sonra temiz bir bez yardımıyla halıdaki lekeli bölgeyi sirkeli su ile ovalamaya başlayın.

Lekenin bu yöntemle çıktığını gördükten sonra, yeniden başka temiz bir bez ve temiz su ile de halıdaki sirkeli suyu çıkarın ve lekeli bölgeyi durulayın.

Kurumuş Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

kahve lekesi nasıl çıkar

Eğer elbiselerinizde ya da halılarınızda kurumuş kahve lekesi mevcutsa bunun için endişelenmenize hiç gerek yok. Elbiseleriniz ya da halılarınızdaki kurumuş kahve lekesini öncelikle el yakmayacak şekildeki sıcak su yardımıyla yumuşatmalısınız. Bu aşama için sadece lekeli bölgeyi sıcak suda bekletmeniz yeterlidir. Ortalama 20 dakika kadar beklettikten sonra kahve lekesi nasıl çıkar kısmına geçebiliriz. Lekenin bulunduğu kısma büyüklüğüne göre değişecek miktarlarda bolca karbonat dökünüz. Temiz ve nemli bir bulaşık bezi yardımıyla lekeli bölgeyi iyice ovalayınız.

Ovalama işlemini yaparken kesinlikle fazla sert ovalamaktan ve dairesel halkalar çizmekten kaçınınız. Aksi takdirde lekeyi daha geniş bölgelere yayabilirsiniz. Yapılan karbonatla ovma işleminin ardından lekenin çıktığını göreceksiniz. Sonrasında lekeli bölgeyi güzelce durulayın ve kurumasını bekleyiniz.

Limonlu Suyla Kahve Lekesi Çıkartma

kahve lekesi halıdan nasıl çıkar

Özellikle salatalarımız ve çorba için kullandığımız limonun faydaları saymakla bitmemektedir. Eğer kahve lekesi halıdan nasıl çıkar diye düşünüyorsanız, kesinlikle yazımızı okuyunuz. Elbette ki bu yöntemi elbiselerinizdeki kahve lekeleri içinde uygulayabilirsiniz. Bir su bardağı suyun içerisine yarım ya da bir adet limonun suyunu ekleyiniz. Buna limonun su oranına göre siz karar verebilirsiniz. Sonrasında temiz ve beyaz bir bezi karışıma batırarak nemlendirin, bezdeki karışım suyunun fazlasını elinizle sıkınız.

Sonrasında lekeli bölgeyi bu bez yardımıyla bir güzel temizleyin ve bu işlemi art arda birkaç defa tekrarlayınız. Kahve lekesi nasıl çıkar ve lekeler nasıl yok olur göreceksiniz. Eğer yeterli gelmezse bu karışıma sıvı deterjan da ekleyebilirsiniz.

Salatalık maskesi ile gelen güzellik ve cilt nemlendirme ile ilgili yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir