Alaturka

Kadınlarda Kıskançlık, Kadınlar Neden Kıskanır?

Kıskançlık kelime anlamı olarak sevdiğiniz bir kişinin ilgisinin sizden başkasına kaydığında ortaya koymuş olduğunuz olumsuz tutum olarak nitelendirilmektedir. Kadınlarda kıskançlık durumları erkeklere oranla çok daha fazladır. Kıskançlık, ister kadın olsun ister erkek her insanda bulunan bir duygudur. Aslında kıskançlık duygusunun normal düzeyde olması problem değildir. Asıl problem olan bu duygunun aşırıya kaçtığı durumlardır. Yoksa kıskançlık duygusu küçük çocuklarda bile görülen doğal bir özelliktir.

kadınlarda kıskançlık

Kadınlar Neden Kıskanır?

Öncelikle şunu bilmeli ve bunun farkında olmalıyız. Kıskançlıkta sevmek gibi, üzülmek ya da sevinmek gibi doğamızda olan bir duygu türüdür. Nasıl ki bir sevdiğimizi kaybedince üzülürüz, ya da uzun zamandır görmediğimiz bir dostumuzu görünce seviniriz. İşte bir kadın eşini ya da bir erkek hanımını yabancı biriyle sarmaş dolaş görürse kıskançlık duygusu ortaya çıkar ve tepki gösterir. İşte bu duygunun tam yerinde kullanılması gereken durumlardan birisidir ve çok normaldir. Kadınlarda kıskançlık eşlerinin birbirine olan aidiyet duygusunun zarar görmesiyle ortaya çıkar ve bazen kontrol edilemez bir hal alır.

kadınlarda kıskançlık

Bazı durumlarda kıskançlığa sebep öz güven yoksunluğu da olabiliyor. Eşlerden herhangi birisinde oluşan kendini değersiz hissetme, eşine karşı kendisini yetersiz görme gibi durumlarda da kıskançlık durumları ortaya çıkabilmektedir.

Şunu tekrardan unutmamak gerekir kıskançlık bir hastalık değil normal bir duygu yoğunluğudur. Her konuda olabileceği gibi kıskançlık noktasında da aşırılık olursa eğer saplantı oluşturacak şekilde o zaman bir hastalıktan söz edilebilir. Çünkü böylesi bir düzeydeki Kadınlarda kıskançlık ilişkilerde yıkıcı etki oluşturacak bir etki gösterebilmektedir.

Aşırı derecede olan yani saplantı düzeyindeki kıskançlık türünü belirlemek mümkündür. Bu durumdaki kadınlar genelde aşırı derecede sevdiğini kaybetme kaygısı taşımaktadırlar. Aldatılma kaygıları adeta saplantıya dönüşür ve eşinin her yaşantısına müdahale etmek ister. Eşi veya değer verdiği kişilere olur olmadık tepkiler verir ve hatta bazen şiddet dahi uygulayabilir. Bu durumdaki kadınlar gizliden gizliye eşinin telefonunu, bilgisayarını, sosyal medya hesaplarını aklınıza gelen her şeyini karıştırmak isterler. Gördükleri ve en ufak şüphe duydukları kişi ya da olaylardan kavga çıkarırlar. Kadınlarda kıskançlık belirtisinin en belirgin özelliği de kafalarından sürekli komplolar kurmasıdır. Hatta bazen eşine farklı bayan hesabı gibi fake hesap açıp acaba beni aldatacak mı diye mesaj atarlar.

Pozitif enerji ile ilgili yazımız için sayfamıza bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir