hamilelikte grip
Anne&Bebek

Hamilelikte Grip Olunca Ne Yapılmalı?

Birçok anne adayının en büyük korkusu hamilelik döneminde hastalanmak olmaktadır. Çünkü ilaç kullanımının yasak olması sebebiyle özellikle kış aylarında görülen grip ve nezle rahatsızlığı sıkıntı oluşturmaktadır. Hamilelikte grip olunca ne yapmak gerekir ve nasıl geçer gibi soruların cevapları birçok anne adayı tarafından merak edilmektedir. Özellikle geçiş havaları dediğimiz zamanlarda ve kış aylarında sık rastlanılan grip ya da nezle 200’ün üzerinde farklı virüs türünden kaynaklanmaktadır.

Nezle hastalığına yakalananlarda genelde gözlerde sulanma ve kızarıklık, burun tıkanıklığı-akıntısı, hafif baş ağrısı ve halsizlik görülmektedir. Grip ise nezlenin biraz daha ilerisi olup, iseinfluenza virüsü ile bulaşmaktadır. Nezleye ek olarak bu hastalıkta şiddetli baş ağrısı, eklem ağrıları ve öksürükte görülebilmektedir. Grip ve nezle viral kaynaklı olup, genel olarak hapşırma, öksürme gibi havadan damlacık yoluyla insanlara bulaşmaktadır. Bu sebeple hamilelikte grip rahatsızlığına yakalanmamak için anne adaylarının insanların toplu bulunduğu ortamlarda fazla kalmaması çok önemlidir.

Hamilelikte Nezle ve Gripten Nasıl Korunabilirim?

hamilelikte grip nasıl geçer
  • Bu tür hastalıklara yakalanmamak için öncelikle hastalığa yakalanmış kişilerin bulunduğu ortamlara girilmemelidir.
  • Bağışıklık güçlendirici besinlerin tüketilmesine çok önem verilmelidir.
  • Özellikle insanların çok olduğu toplu taşıma araçları, okullar ya da daha farklı ortamlarda bulunulmamaya özen gösterilmelidir.
  • Eğer gribin olduğu riskli bir bölgede bulunmak zorunda kaldıysanız, kesinlikle anne adayının maske kullanması çok önemlidir.
  • Yine grip virüsün çok sık rastlanıldığı kış aylarında insanlarla tokalaşmaktan mümkün mertebe kaçınmalısınız.

Hamilelikte Nezle-Grip Olunca Tedavisi Nasıl Yapılır?

hamilelikte grip nasıl geçer

İlk olarak hamilelikte grip tedavisi aşamasında anne adayının hastalık düzeyi belirlenmelidir. Eğer hafif nezle düzeyindeyse, bağışıklık güçlendirici besinler ve burun tıkanıklığı için tuzlu su losyonu yeterli olacaktır. Yine bol sıvı takviyesi ile içinde yaşanılan mekânın hafif nemli tutulması hastalığın çabuk atlatılmasında çok etkili olacaktır. Anne adayı grip olmuşsa özellikle boğaz ağrısı için pastil kullanması ve antiseptikli gargara ile sıcak içecekler faydalı olabilmektedir. İyi beslenme neticesinde 3-5 gün içerisinde kendiliğinden geçecektir.

Birçok anne adayının merak ettiği hamilelikte grip nasıl geçer sorusunun cevabını araştırdık. Karşımıza çıkan sonuç ise, genel olarak anne adayının kendisine dikkat etmesi ve bağışıklık güçlendirici besin takviyesi alması olmaktadır.

Devit 3 nedir ve ne işe yarar hakkında bilgi sahibi olmak için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Hamilelikte Grip-Nezle Durumunda Hangi İlaçlar Kullanılabilir?

hamilelikte grip tedavisi

Öncelikle hamilelik sürecinde kesinlikle anne adayı kafasına göre ilaç kullanmamalıdır. Eğer bir ilaç tedavisi uygulanması gerekiyorsa bu muhakkak uzman doktor tarafından verilen reçete ile olmalıdır. Özellikle hamileliğin ilk 3 ayında bebeğin organları yeni gelişim aşamasında olduğu için ilaç kullanılmaması çok önemlidir.

Hamilelikte grip hastalığına yakalandığınızda, bitkisel boğaz pastili ve parasetomol içeren ateş düşürücü ilaçları güvenle alabilirsiniz. Bu ilaçları hamileliğinizin ilk üç ayında da tüketmenizde sakınca olmamaktadır. Eğer bu tür doğal yöntemlerle grip rahatsızlığınız bir türlü geçmiyor, ateşiniz sürekli yüksek çıkıyorsa ve durumunuz giderek kötüleşiyorsa acilen doktorunuza başvurmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir