hamile kalmamak için neler yapılmalı
Hamilelik

Hamile Kalmamak İçin Neler Yapılmalı?

Hamile kalmak istemeyen kadınlar için, bu konuda neler yapabileceklerini ve en etkili korunma yöntemlerini araştırdık. Hamile kalmamak için neler yapılmalı ve en etkili yöntemler nelerdir gibi soruların cevaplarını birazdan öğreneceksiniz. Toplumumuzda bu gibi konuların sorulması ya da konuşulması ayıplanmaktadır. Halbuki birçok çift hamile kalmamak için doğru ve etkin korunma yöntemlerini bilmediklerinden dolayı sorunlar yaşamaktalar. Bu sorunların en başında da bayanlarda psikolojik bunalımlar ve eşe karşı güvensizlik gibi bazı duygular oluşmaktadır.

Planlı olmadan gelişen hamilelik durumunda bazı çiftler bunu sevinçle karşılayabilirken bazı çiftler ise beklemedikleri için şaşkınlığa uğrayabiliyor. Çocuk sahibi olmak için annenin ve babanın bunu istemesi çok önemlidir. Çünkü aileler çocuk yapacakları zaman kendilerini de bu duruma göre ayarlarlar. Ekonomilerini, ileriye yönelik planlarını doğacak çocuğa göre yapacaklardır. Herhangi bir plan yapmayan çiftlerin hamile kalmamak için almaları ve dikkat etmeleri gereken bazı tedbirler bulunmaktadır. Sizlere hamilelikten korunma noktasında en etkili yöntemleri araştırdık ve yazdık.

1-) Takvim Yöntemi

hamile kalmamak için

Bilinen en eski yöntemlerden birisidir. Takvim yöntemine göre hamilelikten korunabilmek için, yumurtlama regl döngülerinin tarihleri belirlenir. Her ay başlarında adet gören kadınların ovulasyon yani yumurtlama dönemlerinde karşı cinsle birlikte olmaları durumunda hamile kalma oranları oldukça yüksektir. Dolayısıyla hamile kalmak istemiyorsanız bu dönemde karşı cinsle birlikte olmamalısınız.

2-) Hamile Kalmamak İçin Tüp Bağlama ( Tüp Ligasyonu)

Hemen her bayanın merak ettiği hamile kalmamak için neler yapılmalı sorusunun cevaplarından birisi de tüp ligasyonudur. Tüp bağlatma olarak bilinen ve cerrahi bir müdahale gerektiren bu yöntemde kadının hamile kalma riski sıfır denecek kadar azdır. Hamilelikten korunmak isteyenlerin en çok tercih edebileceği en güvenilir yöntemlerden birisidir.

3-) Hamile Kalmamak İçin Neler Yapılmalı, Fitil Yöntemi

Fitil yönteminde kadının vajinasına konulacak olan bir fitil yardımıyla hamilelikten korunmanız mümkündür. Şayet fitil bulamazsanız köpük ya da tablet şeklinde olanlarla da hamilelikten korunabilirsiniz. Fitil vajina içerisine konulduğunda, erkek sperm hücreleri daha rahme girmeden ölür ve hamilelik riski ortadan kalkmış olur. Hamile kalmamak için fitil ilişkinin bir saat öncesinde rahme konulmalıdır.

4-) Ertesi Gün Hapı

Bilinen hamilelikten korunma yöntemlerinin aksine ilişkiden sonrasında kullanılan ertesi gün hapı ile de hamilelikten korunabilirsiniz. İlişki sorasında kullanılan ertesi gün hapı, korunmasız bir şekilde gerçekleşen yakınlaşmanın ardından kullanılarak olası hamilelik riskini ortadan kaldırır.

5-) Hamile Kalmamak İçin Neler Yapılmalı, Deri Altı İmplant

Progesteron hormonunun aktive olması için tercih edilen bu yöntem doktorlar tarafından uygulanmaktadır. Ortalama 4 cm uzunluğa sahip olan deri altı implantı, 3 yıl boyunca etkilidir. Yine çıkartılması işlemi de uzman doktorlar tarafından yapılır.

6-) Hamile Kalmamak İçin Neler Yapılmalı Doğum Kontrol Hapı

Hamile kalmamak için ne yapılır noktasında önemli korunma yöntemlerinden birisi de doğum kontrol haplarıdır. Adet kanamasının gerçekleştiği ilk günden itibaren alınması gereken doğum kontrol hapı, düzenli bir şekilde 21 gün boyunca arka arkaya alınır. 21. Günün ardından 1 hafta mola verilir ve sonrasında yine aynı şekilde alınmaya devam edilir. Doğum kontrol hapı tüketimi bırakıldığında hamile kalınma riski yine normal haline döner.

Kadınlar için geçici korunma yöntemleri arasında; doğum kontrol hapları, kadın kondomu, hamilelik önleyici iğneler ve deri altı işlemler yer alır. Kalıcı korunma yöntemi olarak ise tüp bağlama yöntemi tercih edilir.

hamile kalmamak için neler yapılmalı

Erkekler için geçici korunma yöntemleri arasında kondom (prezervatif) yer alırken, kalıcı korunma yöntemi arasında sperm kanallarının bağlanması yani vazektomi yer alır.

Yukarıda yazılan hamile kalmamak için neler yapılmalı ile ilgili korunma yöntemlerinin tamamını doktor kontrolünde gerçekleştirmeniz çok önemlidir. Adet sancısına ne iyi gelir ile ilgili yazımız için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir