evlilik izni
Ekonomi

Evlilik İzni Nedir, Kimlere Verilir, Nasıl Kullanılır?

Belirli bir birliktelikten sonra evlilik yapmayı düşünen çiftler için çalıştıkları kurumdan izin alma durumu her zaman araştırılan ve merak edilen bir konudur. Evlilik izni almak isteyen çiftler, izni nasıl alacaklarını ve kaç gün izin hakları olduğunu öğrenmek istemektedir. Bilhassa yeni işe başlamış olan memur ya da işçiler evlilik iznini ne zaman alabileceklerini ve maaşlarının kesilip kesilmeyeceğini bilmemektedirler. Ülkemizde her yıl birçok sayıda memur ve işçi evlenmektedir.

Ancak birçok kişi yasaların kendilerine vermiş olduğu bazı izinlerden habersizdir. Çoğu çalışan evlenme izinlerinin kaç gün olduğunu ya da ne zaman kullanabileceklerini bilmemektedir. İzin gün sayısı memurla işçi arasında farklılık gösterir mi gibi sorularda en çok merak edilenlerdendir.

evlilik izni

Memurların Evlilik İzni Kaç Gündür?

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası kapsamında 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104. Maddesi’nde memura evlilik izni ile ilgili yasal haklar belirtilmiştir. İlgili madde de doğum için 10 gün babalık izin hakkı tanınmıştır. Aynı madde de kendisinin ya da çocuğunun evlenmesi durumunda ise 7 gün izin hakkı verilmiştir. Memurun kendisinin ya da eşinin anne-babası veya kardeşinin ölümü durumunda da 7 gün yasal izin hakkı bulunmaktadır.

Evlilik İzni İşçilerde Kaç Gündür?  

4857 Sayılı İşçi Kanunu Ek 2. Maddesine göre işçiye; evlenmesi, evlat edinmesi hallerinde ve annesinin, babasının, eşinin ya da çocuğunun ölümü durumunda yasal olarak 3 gün ücretli izin verilir.  İşçilere eşinin doğum yapması durumunda ise 5 gün yasal izin hakkı tanınır. Buradan anlayacağımız işçilerin evlilik izni 3 gündür. Bu süre işverenlerle yapılacak olan sözleşmeye göre artırılabilir ancak kesinlikle düşürülemez.

Evlilik İzni Ne Zaman Kullanılır?

İster memur olsun ister işçi hiçbir şekilde evlilik iznini önceden kullanamaz. Evlilik iznini kullanabilmek için önceden nikah tarihi alınması, bunun karta bastırılması ve resmiyete dökülmesiyle birlikte evlilik izninin kullanımı başlatılır. Çiftler evlilik izinlerini ancak evliliğin gerçekleştiği günde ve sonrasında kullanabilirler. Çalışanlar her evlilikleri için (birden fazla evlilik yapıldığı takdirde) bu yasal haklarını kullanabilirler. İşverenler bu noktada size birden fazla evlilik izni kullandın, başka izin vermiyorum demek gibi bir hakka sahip değildir. Evlilik izinlerini yasal prosedür çerçevesinde kullanan çiftler maaşlarını da aynen alırlar.

Burada en önemli husus kanunda izin hakkı gün olarak belirtilmiştir. Yani iş günü demediği için hafta sonuna ya da resmi tatil günlerine de gelmiş olsa bu izinden sayılmaktadır. Çiftlerin bunu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir.

Evlilik İzin Dilekçesi

Evlenecek olan çiftler evlenme izni dilekçelerini nikah tarihini aldıktan sonra ve nikahtan önce olacak şekilde çalıştıkları kurumun ilgili bölümüne vermelidirler. İşveren isterse çiftlerden nikah tarihini belirten resmi belgenin bir örneğini de isteyebilir. Memur ve işçiler evlilik izni dilekçelerini aşağıdaki örneğe bakarak yazabilirler.

DİLEKÇENİN VERİLECEĞİ KURUM ADI (BAŞLIK)

../../…. tarihinde evleneceğimden dolayı ( çocuğum evleneceği için) 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 104. Maddesi gereği bana tanımış olduğu 7 gün (işçiler 3 gün olacak daha kısa da olabilir gün sayısı) izin kullanmak istiyorum.

Gereğini bilgilerinize arz ederim.

ADRES:                                                                                                                   ../../….
İkametgah adresi :                                                                                  Ad-Soyadı:
İznin geçirileceği adres :                                                                        Unvan:
Telefon numarası :                                                                                 Kurum Sicil Numarası:

                                                                                                                                  İmza

Çocuk parası sorgulama nasıl yapılır bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir