erken hamilelik belirtileri
Hamilelik

Erken Hamilelik Belirtileri, Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Erken hamilelik, hemen hemen bütün kadınların merak ettiği konulardan bir tanesidir. Erken hamilelik belirtileri nelerdir, hangi belirtiler hamilelik anlamına gelir gibi konuları bütün kadınlar sıklıkla araştırmaktadır. Hamilelik gebelik testi yapılmadan da anlaşılabilir mi ya da hamilelikte görülen ilk belirtiler nelerdir? Tüm bu merak edilen soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Erken Hamilelik Ne Anlama Gelmektedir?

erken hamilelik belirtileri

Birçok konuda hassas olan kadınlar vücutlarındaki hemen her değişikliği kolaylıkla fark ederler. Eğer hamile olduğunuzdan şüpheleniyorsanız vücudunuzu dinlemeniz yeterlidir. Bütün sorularınızın cevaplarını vücudunuzda bulabilirsiniz. Çünkü hamile olan kadınlarda vücut yeni oluşan bu değişiklik için anında kendisini adapte etmeye başlar. Aslında gebelik belirtisi denilen olayda vücudun yeni haline hızlı bir şekilde ayak uydurduğu aşamalardır.

Birçok anne adayı hamilelik belirtileri nelerdir ve hamilelik nasıl anlaşılır gibi sorular merak eder. Hamilelik belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu yazıda anne adaylarında çoğunlukla görülen belirtileri bulacaksınız. Burada anlatılan genel belirtiler sizde de görülecek diye bir şart yoktur. Belirtildiği gibi her kadının vücudu farklı özelliklere sahiptir ve bu özelliklere göre farklı belirtiler gösterebilir.

Erken Hamilelik Belirtileri Adet Gecikmesi

Hemen hemen bütün kadınlarda erken hamileliğin ilk belirtilerinden bir tanesi olarak adet gecikmesi bilinmektedir. Adet gecikmesi hamilelik yaşayan kadınların tamamına yakınında görülür ve hamilelik belirtileri arasında en önemlisidir. Ancak burada önemli olan her adet gecikmesinin de doğrudan hamile olunacağı anlamına gelmeyeceğidir. Çünkü bazen kadınlar, düzensiz beslenme ya da metabolizmalarındaki değişikliklerden dolayı adet gecikmesi yaşayabilmektedirler.

Göğüslerde Büyüme ve Hassasiyetin Artması

Hamilelik nasıl anlaşılır

Hamilelik nasıl anlaşılır sorusunun cevaplarından birisi de, vücutta bu dönemde salgılanan hormonlardan dolayı göğüslerin büyümesidir. Hamileliğin belirtileri ilk ay oldukça yoğun olarak hissedilir. Göğüslerin dolgunlaşması ve hassasiyet hissetmeye başlanması erken hamilelik belirtilerindendir. Yine aynı şekilde göğüs uçlarındaki renkli kısım biraz daha koyu bir hal almaktadır.

Sık İdrara Çıkma

Erken hamileliğin belirtileri arasında ilk başlarda idrara sık çıkılması da yer alır. Her zamanki beslenmenize rağmen idrara sıkma oranınız artmış ve idrarınızın rengi koyulaşmışsa bu da erken hamilelik belirtilerindendir. Erken hamilelik belirtileri arasında yer alan bu durum bazı kadınlarda birkaç ay sonra geçerken, kimisinde ise doğuma kadar sürer.

Erken Hamilelik Belirtileri Halsizlik ve Yorgunluk

hamilelik nasıl anlaşılır

Kadınların vücudu hamilelik başladığında çocuğa odaklanmakta ve normal döneme göre çok daha çabuk yorgun düşmektedir. Yorgunluğun yanında yer yer halsizlik de görülebilir. Tüm bu belirtilere Progesteron adlı bir hormon neden olmaktadır. Yine hormonun etkisiyle normal döneme göre daha fazla uyuma ihtiyacı da hissedilebilir.

Baş Dönmesi

erken hamilelik belirtileri

Halk arasında da erken hamilelik belirtisi nedir denildiğinde ilk akla gelen baş dönmesidir. Vücudun yeni haline ayak uydurmaya çalışması sebebiyle damarlarda genişleme meydana gelmektedir. Bu durumda anne, kısa süreli baş dönmeleri yaşayabilir. Hatta bazen erken hamilelik belirtileri arasında bulunan kısa süreli baş dönmesinde tansiyonun düşmesiyle birlikte anne adaylarında bayılmalar da görülebilir.

Erken hamilelik Belirtileri Ruh Halindeki Değişiklikler

erken hamilelik belirtileri

Anne adaylarında hamilelik süreci ile birlikte vücutta üretilmeye başlanan pek çok hormon kana karışmaya başlamaktadır. Hamileliğin ilk aylarında hassas yapıdaki kadınların çoğu zaman ağladıkları dahi görülebilmektedir. Çünkü yeni hallerine hemen ayak uyduramayan anne adayları yer yer ruh hali değişiklikleri sebebiyle ani öfke patlamaları da yaşayabilmektedir.

Kasık Ağrısı

hamilelik nasıl anlaşılır

Hamilelik sürecinin en önemli belirtilerinden bir tanesi de kasık ağrılarıdır. Kadınların adet dönemlerinde yaşadıkları kasık ağrısının biraz daha şiddetlisi erken hamilelik döneminde yaşanabilmektedir. Hamilelik nasıl anlaşılır sorusuna verilebilecek cevaplardan birisi de kasık ağrılarıdır. Hatta bazen meydana gelen bu ağrılar yüzünden kadınlar regl olacaklarını dahi zannederler. Hamileliğin ilk başlarında meydana gelen kasık ağrıları bazı kadınlarda doğuma kadar devam edebilmektedir.

Diğer Erken Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda detaylı bir şekilde açıkladığımız belirtilerin dışında da bazı belirtiler bulunmaktadır. Bu belirtiler ise;

  • Akıntı
  • Vücut sıcaklığının yükselmesi
  • Mide bulantısı
  • Koku hassasiyeti
  • Kabızlık
  • Baş ağrısı
  • Aşırı iştahsızlık ya da iştahlılık durumu
  • Aşerme
  • Tiksinti
  • Cinsel isteklilik

Sizler için burada belirttiğimiz bu durumlar ilk başlarda görülemeyebileceği gibi hamilelik sürecinin 4 ile 6. Haftalarında da ortaya çıkabilmektedir. Erken hamilelik belirtileri arasında yer alan bu etkenler kişinin metabolizmasına bağlı olarak farklı zamanlarda görülebilir. Ancak ilk başta da söylediğimiz gibi burada yazan belirtilerin her anne adayında görüleceği gibi bir durum söz konusu değildir.

Hamilelikte grip olunca neler yapılması gerektiği ile ilgili detaylı bilgiye sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir