doğru cilt bakımı
Moda&Güzellik

Doğru Cilt Bakımı Nasıl Yapılır?

İnsan vücudu zamanla dış ortamdaki kir, toz ve çeşitli zararlı maddelerden çok çabuk etkilenmekte olup kuruyabilmekte ve çeşitli lekeler oluşabilmektedir. Zamanında ve doğru cilt bakımı yapılmayan vücudumuz giderek yıpranmakta ve deforme olmaktadır. Başta bayanlar olmak üzere hemen herkes parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak ister. Güzel bir cilde kavuşmak için ille de gidip çok pahalı ürünler almanıza gerek yok. Bunu işini iyi bilen bir kuaförle veya evde kendi başınıza da yapabilirsiniz.

doğru cilt bakımı

Evde Doğru Cilt Bakımı

Cilt bakımında ilk olarak her şeyden önce temizlik gelmektedir. Yüzünüz ister makyajlı olsun ister makyajsız hiç fark etmez, bir kere her gece yatmadan düzenli olarak temizlenmelidir. Sürekli etrafa dokunuyoruz diye nasıl ellerimizi yıkıyorsak, yine aynı şekilde dış ortama maruz kalan yüzümüzü de aynı şekilde yıkamalı ve temizliğini yapmalıyız. Doğru cilt bakımı için temizleme malzemesi olarak erkek ve bayanlar evde hazırlayabilecekleri bazı basit yöntemleri uygulayabilirler. Mesela limon suyu ile cildinizi temizleyebilir ve cildinize nefes aldırabilirsiniz.

doğru cilt bakımı

Şayet hassas bir cilde sahipseniz limon suyunun içine biraz bal ekleyip karıştırarak limon suyunu yumuşatabilirsiniz. Bu karışımı yüzünüze bir güzel ovarak sürün ve biraz bekletin. Cildinizin ferahladığını ve gözeneklerin açıldığını hissedeceksiniz. Yine cilt bakımının vazgeçilmezlerinden olan doğal peeling uygulaması yapabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken 2 tatlı kaşığı toz şekere bir miktar zeytinyağı ilave ederek iyice karıştırın ve bu karışımı cildinize ovarak uygulayın. Bu sayede toz şeker cildinizin gözeneklerini açarken, zeytin yağıda cildinizin kaybettiği nem dengesini sağlayacaktır.

Cilt bakımında bir diğer etkili ve basit yöntem ise salatalıktır. İçeriğindeki su seviyesi çok yüksek olan bu besin tahmin edemeyeceğiniz kadar faydalı ve doğru cilt bakımı ürünüdür. Bu yöntem için tek yapmanız gereken salatalığın suyunu çıkarıp, bir bez ya da pamuk yardımıyla cildinize sürmek olacaktır. Ayrıca salatalığı ince dilimler halinde keserek cildinize uygulayıp, üzerini hafif nemli bir bezle kapatın ve 10-15 dakika kadar böylece bekletin. Bir nevi cilt maskesi görevi üstlenen bu uygulama cildinizin ihtiyacı olan nemi ve parlaklığı fazlasıyla karşılayacaktır.

Cilt bakımı hakkında daha fazla bilgi için sayfamıza bakabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir