diş ağrısı
Sağlık

Diş Ağrısı Nasıl Geçer? Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hemen herkesin yaşadığı en büyük sağlık problemlerinden birisi de hiç şüphesiz diş ağrısıdır. Özellikle çocuk yaşlarda ve 20’lik dişler çıkartılırken diş ağrısı yaşamayan yoktur. Diş çürümeleri neticesinde ya da diş eti iltihaplanmaları sonrasında yaşanan çok şiddetli diş ağrıları için evde ne gibi çözümler yapılabilir? Bu sorunun cevabını hemen herkes merak eder. Çünkü diş ağrısına bazen gece geç saatlerde yakalanabilir ve o an için pratik çözümlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Böylesi anlarda doktora gitmek mümkün olmayabilir. O zaman yapılacak en güzel şey evinizde doğal yollardan diş ağrınızı geçirecek ya da hafifletecek uygulamalardır.

diş ağrısı

Diş Ağrısı Neden Kaynaklanır?

Diş ağrısı birçok farklı sebepten dolayı kaynaklanabilir. Diş eti iltihaplanmaları, dişler arasındaki boşluklar, dişlerdeki çürükler ya da diş dolgusunda meydana gelen herhangi bir problem diş ağrısına sebep olabilir. Burada önemli olan diş ağrısını hafife almamanız ve en kısa sürede bir diş hekimine gözükmenizdir. Diş ağrıları genellikle yemek yendikten sonra artar ve çoğu insan ağrının yemekten kaynaklandığını düşünür. Aslında ağrının asıl sebebi diş aralarındaki boşluklara ya da diş çürüklerine giren artıklardır. Bu artıklar zamanla asit üretir ve buda diş sinirlerinde ağrı yapar. Bu sebeple her yemekten sonra dişleri fırçalamak ve iyice temizlemek çok önemlidir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir, EvdeNeler Yapılabilir?

diş ağrısı
 • Sarımsak: 2 diş sarımsağı ezin ve dişiniz arasına koyun, bu işlemin ardından dişinizi sıkın ve bu şekilde yaklaşık 15 dakika kadar bekleyin. Sarımsak ağzınızı bir miktar acıtabilir ancak sakın ağzınızdan çıkarmayın. Diş ağrısına ne iyi gelir sorunuzun cevabını 15 dakikanın sonunda ağzınızı ılık suyla çalkaladıktan sonra öğreneceksiniz. Sarımsak iltihaptan kaynaklanan diş ağrılarını yok eder.
 • Dişleri Fırçalama: Diş ağrılarının en temel nedenlerinden birisi yemek artıklarıdır. Asit ve bakterilerin oluşmasına sebep olan bu artıkların en kısa sürede ağızdan uzaklaştırılması çok önemlidir. Bunun için dişlerinizi her yemekten sonra fırçalamalısınız.
 • Diş ipi ve Kürdan Kullanımı: Dişlerinizi fırçalama imkanı bulamadığınız zamanlarda diş ipi ve kürdan kullanımını artıkları temizlemenizde sizlere yardımcı olacaktır.
 • Yatarken Yastık Kullanın: Diş ağrısı çoğunlukla gece ortaya çıkar ve sizi uzun süre rahatsız eder. Çünkü yatarken kan basıncı başa vurur ve bu da çenenizin zonklamasına sebep olur. Bu yüzden hafif yüksek bir yastık kullanmanız sizi rahatlatacaktır.
 • Buz Kompresi: Birçok ağrılı bölgede etkili olan buz kompresi diş ağrınız içinde oldukça etkili olacaktır. Ancak ağrıyan dişin olduğu bölgeye/yanağa kesinlikle buzu doğrudan uygulamayın. Bir bezin ya da havlunun içerisine sarıp uygulayın.
diş ağrısı
 • Tuzlu su/sirkeli su Gargarası: Tuzlu ya da sirkeli su gargarası kısa süreliğine de olsa diş ağrılarınızı hafifletecektir.
 • Oksijenli su Gargarası: Hafif sulandırılan oksijenli su ile yapacağınız gargara diş ağrısını bir müddet giderecektir.
 • Vanilya, badem, limon özü ve nane: Burada yazılan bitkilerin özünü bir pamuk yardımıyla ağrıyan dişinize sürebilirsiniz.
 • Çay ağacı yağı: Pamuğa bir iki damla şeklinde damlatılan bu yağ diş ağrısı problemini geirmede oldukça etkili bir yöntemdir. Yine ılık bir su içerisine birkaç damla damlatılarak ağız içinde gargara yapılabilir.
 • Karanfil ve karanfil yağı: Karanfil sadece ağız kokusunu gidermekle kalmaz dişleri de aynı şekilde uyuşturur. Ağzınızda 4-5 dakika beklettiğinizde ağrılarınızın hafiflediğini göreceksiniz. Karanfil yağı da pamuk yardımıyla veya gargara şeklinde uygulanabilir.

Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

 • Karbonat: Ilık su ile hafif sulandırılan karbonatı gargara şeklinde ya da pamuk yardımıyla ağrıyan dişe uygulayabilirsiniz.
 • Zencefil veya kırmızı acı biber kökü: Bu iki baharattan herhangi birinin toz şeklindeki halini su ile kür haline getirin ve ağrıyan dişinize sürün. İnanılmaz derecede etki ettiklerini fark edeceksiniz.
 • Zerdeçal ve su: Su ile yapacağınız zerdeçal karışımı macun sğrıyan dişe uygulandığında diş ağrısı hafifleyecektir.
 • Buğday çimi suyu: Buğday çimi suyu doğal bir antibiyotik olması sebebiyle diş eti enfeksiyonlarını yok eder ve ağrınızı hafifletir.
 • Karabiber: Antibakteriyel özelliği sayesinde diş ağrılarınızı yok etmede oldukça etkilidir.

Diş Ağrısı İçin Okunacak Dua

Diş veya diğer sağlık problemlerinizde her zaman o alanda uzman bir doktora  gözükmenizi tavsiye ediyorum. Ancak diş ağrısı için dua ile şifa bulan ve bulacağına inanan birçok kişi mevcuttur. Bilim noktasında  elinizden geleni yapın ve duanın da gücüne inanın. İşte dişiniz ağrıdığında okuyabileceğiniz dualardan bazıları:

 • Allâhumme ezhib ‘anhu sûe mâ yecidu ve fahşehû bida’veti nebiyyike’l mekîni’l mubâraki ‘indek. (Allah’ım! Senin indinde mübarek ve muhterem olan peygamberimizin duası vesilesiyle bu dişte bulunan ağrıyı gider.)
 • Elif lam mim sad. Kaf ha ya ayın sad Ha mim ayın sin kaafLa ilahe illa hüve rabbül arşil azimi. Üskün eyhüvel vec’u billezi in yeşe yüskiniirriyhafeyazlelene revakide ala zahirihi ve lehü ma sekene filleyli vennehari vehüveassemiy’ ul aliymü.
 • Bismillahir Rahmânir Rahim. İnnamâ emruhu izâ erâde şey’en en yegule lehü kün feyekün. Fesübhânellezi biyedihi melekütü külli şey’in veileyhi türcaün.

Diş ağrısı için okunacak olan bu duaların doğru okunuşu ve halis bir niyetle okunması etkili olması açısından oldukça faydalı olacaktır. Çünkü samimi olmak ve inanmak duaların etkili olması açısından çok önemlidir.

Ayak burkulması ve tedavi yöntemleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir