deprem istanbul
Ekonomi

Deprem İstanbul, Deprem Nedir ,Nasıl Oluşur?

deprem istanbul

Bütün dünya aslında az veya çok yeryüzü hareketleri ile sallanmaktadır. Başta ülkemiz olmak üzere birçok ülke depremin yoğun yaşandığı alanlar üzerinde bulunmakta. Deprem nedir, nasıl oluşur ve en son yaşanılan İstanbul depremi hakkında detaylı yazımızı okuyabilirsiniz. Ülkemiz bulunduğu fiziki yapı itibariyle deprem kuşağında yer almaktadır. Bu sebeple belirli aralıklarla küçüklü büyüklü birçok deprem yaşanıyor. Bunun en son örneği 26.09.2019 tarihinde yaşanılan 5.8 büyüklüğündeki İstanbul Depremini örnek verebiliriz.

Deprem yer kabuğu içerisindeki kırılmalardan kaynaklanan ani titreşimlerin dalgalar halinde yayılması sonucu yer kabuğunda meydana gelen hareketlerdir. Tam olarak ne zaman olacağı bir türlü kestirilememektedir. Ancak deprem öncesi bazı canlıların bunu önceden hissedebildikleri de söylenmektedir. Deprem İstanbul mega şehirde yaşayan birçok insanı fazlasıyla korkuttu. Kandilli Rasathanesinin verdiği bilgiye göre 5.8 büyüklüğünde yerin 7 km altında meydana gelen deprem 6.0 büyüklüğünde hissedildi. İstanbul’da zaman zaman şebeke kesintileri yaşandığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor.

Deprem İstanbul ve Uyarılar

deprem nedir

AFAD tarafından yapılan açıklamada kesinlikle vatandaşların hasar gören binalara girmemesi üzerine uyarılar yapılmakta. Çünkü hala 5.8 büyüklüğündeki depremin artçıları devam etmekte ve tehlike oluşturmaktadır. Deprem İstanbul sonrası vatandaşlarda büyük bir panik havası oluştu. Ülkemizde sık sık yaşanan depremler yer yer büyük ölçeklerde meydana gelebilmekte ve maddi zararlı olabilmektedir. Bunun için eski binaların yapı denetim kontrolünden geçirilmesi çok önemlidir. Yine aynı şekilde ev sahiplerinin zorunlu deprem sigortası olan DASK’ı yaptırmaları da gerekir.

deprem haritası

Dünya genelinde iki deprem kuşağı yer alır ve bizim ülkemizde bu iki deprem kuşağından birisi olan Akdeniz Himalaya Deprem Kuşağında yer almaktadır. Deprem haritası sayesinde ülkemizdeki illerin kaçıncı deprem kuşağında yer aldığını rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Dünyadaki depremlerin %90’ı TEKTONİK depremlerdir. Bizim ülkemiz genelinde yaşanan depremler ve İstanbul’da yaşanan depremde tektonik depremlerdendir. Yaşanan büyük depremin ardından muhakkak artçı depremler oluşacaktır. Bu sebeple vatandaşlarımızın dikkatli olması ve güvenli bölgelerde ikamet etmesi çok önemlidir.

Yine İstanbul Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi’nce yapılan açıklamalara göre deprem İstanbul sonrası herhangi bir can ve mal kaybının yaşanmadığı bilgisi verilmiştir. Ancak ısrarla vatandaşların hasarlı binalara girmemesi konusunda uyarılar yapılmaktadır.

Bebeklerde ek gıdaya geçiş hakkında daha detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir