coronavirüs
Sağlık

Coronavirus Geçirip Geçirmediğinizi Nasıl Anlarsınız?

Bütün dünyada salgın şeklinde görülen ve çok hızlı olarak yayılan coronavirus çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Kronik rahatsızlığı bulunanlarda ve belirli bir yaş üstünde olanlarda ölümcül olabilmektedir. Birçok kişi için bu kadar ciddi olan salgın, kimileri tarafından ise çok hafif bir şekilde atlatılabiliyor. Bütün dünyanın en hızlı şekilde mücadele verdiği bu salgını atlatıp atlatmadığınızı nasıl bileceksiniz? Dünyanın birçok ülkesinde ölü sayısı her geçen gün artıyor ve salgından kaynaklı bu ölümler bir türlü engellenemiyor.

coronavirüs

Birçok ülke tıbbı araç ve gereç noktasında da sıkıntı yaşıyor. Çünkü Covid-19 olarak da bilinen virüs çok hızlı bir şekilde yayılıyor. Bu da ister istemez ülkeleri sağlık ekipmanı ve personeli açısından yetersiz duruma düşürüyor. Ülkemizde de her geçen gün coronavirüs kaynaklı ölüm ve yakalanan hasta sayısı artmakta ve bir türlü salgının yayılmasının önü alınamamaktadır. Sağlık Bakanlığınca ve sağlık ekiplerince gerçekleştirilen çalışmalara ek olarak vatandaşlarımızın da bu konuda hassas olup, çok acil olmadıkça dışarıya çıkmamaları gerekmektedir. 21.04.2020 tarihi itibariyle ülkemizdeki toplam vaka sayısı 95.591 olurken, ölü sayısı ise 2259’a yükseldi.

Coronavirüs Geçirip Geçirmediğinizi Nasıl Fark Edersiniz?

Bütün dünya genelinde Covid-19 virüsünü en yaygın olarak 20-49 yaş grubu aralığındakiler geçiriyor. Bu yaş grubu aralığındakilerden rahatsızlığı geçirenlerin ancak %15-20 gibisi hastaneye başvuracak derecede şiddetli belirtiler yaşıyor. Bu yaş grubundaki çoğu kişi ise coronavirus hastalığını çok hafif olarak atlatıyor ve vücut 2 hafta gibi bir süre sonra antikor üretince geçirdiği anlaşılıyor. Hiçbir belirti hissetmeden atlatanların evlerinden birisi yakalandığı zaman onlara da yapılan tarama sonucu atlattıkları ancak anlaşılabiliyor. Hafif geçirenlerde vücut antikor oluşturuyor ve bağışıklık kazanıyor.

coronavirüs

Peki koronavirüsü hafif atlatanlarda ne gibi belirtiler meydana gelmektedir?

  • En sıklıkla görülen belirtilerden birisi halsizlik ve sırt ağrısıdır.
  • Öksürük, karın ağrısı, üşüme-titreme veya ishal de gözlenebilen belirtilerdendir.

En çok merak edilen sorulardan birisi de coronavirüs hastalığını hafif atlatanların vücutlarında hasar kalır mı sorusudur. Hafif atlatanların neredeyse tamamında hiçbir kalıcı hasar oluşmamaktadır. Aynı şekilde atlatan kişilerin tekrar yakalanıp yakalanmayacağı da oldukça merak edilen sorular arasında yer alıyor. Elde edilen veriler doğrultusunda ve tahminlere dayanarak yapılan açıklamalar ışığında hastalığı atlatan kişilerin tekrar yakalanma riski bulunmaktadır. Bu yüzden hemen herkesin sosyal mesafeye dikkat etmesi ve tekrar coranavirus hastalığına yakalanabileceği durumunu asla aklından çıkarmaması gerekmektedir.

Corona virüsü nedir başlıklı yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir