çalışılan konuları unutmamak için
Alaturka

Çalışılan Konuları Unutmamak İçin Ne Yapılabilir?

Birçok öğrencinin en büyük problemlerinden birisi çalıştığı konuları kısa bir süre sonra unutmasıdır. Öncelikle bu durumun gayet normal olduğunu bilmelisiniz. Bununla birlikte çalışılan konuları unutmamak için, konunun temel mantığını anlamalısınız. Yine kişilerin bilgilerini hatırlamak için yanlış teknik kullanmaları da bilgilerinin akıllarından çabuk çıkmasını sağlamaktadır. Bu konuda sizlere yardımı olacağını düşündüğüm bazı teknikleri başlıklar altında paylaşacağım.

çalışılan konuyu unutmamak için

1-) Konuyu Net Öğrendiğinizden Emin olun

Hangi derse ya da konuya çalışırsanız çalışın, önceliğiniz her zaman konunun özünü net bir şekilde öğrenmek olmalıdır. Özellikle YGS, LYS, KPSS, KPDS, TUS gibi sınavlar için ders çalışıyorsanız, kesinlikle kalıcı yöntemlerle ders çalışılmalı ve bilgilerin uzun ömürlü olması sağlanmalıdır. Aksi halde çalışılan konuları unutmamak için sürekli aynı şeylere çalışarak vakit kaybedersiniz.

Kalıcı bilgi edinebilmenin en temel yolu ise çalıştığınız herhangi bir konuya tamamen odaklanabilmek ve kendinizi konuya vermekten geçer. Şayet konuya tam olarak odaklanamaz iseniz masa başında saatlerce vakit geçirseniz de okuduğunuz kısımları sürekli unutacak ve ne okuduğunuzu bir türlü anlamayacaksınızdır. Bu yüzden çalıştığınız konuları unutmamak adına kesinlikle çalışma ortamınızda dikkatinizi dağıtacak nesneler bulundurmamaya özen gösterin.

çalışılan konuyu unutmamak için

2-) Mümkünse Yazarak Çalışın

Özellikle sınava hazırlanan öğrencilerin bazı bilgilerin akılda kalıcı olması açısından yazarak çalışması çok daha sağlıklı olmaktadır. Bu çalışma yöntemiyle söz uçar yazı kalır sözünün gerçekten de ne kadar hoş ve güzel söylenmiş bir söz olduğunu anlayacaksınız. Çünkü çalışılan konuları unutmamak için yazarak çalışmanın çok önemli olduğu bilimsel çalışmalar sonucunda da kanıtlanmıştır. Hem yazarak çalışmak sizlere sonrasında kendi notlarınızdan daha rahat hatırlamanızı sağlayacak ve bilgiler böylece aklınızda daha rahat yer edinecektir.

3-) Ses Kaydı Dinleyin

Sınav sürecinde olan öğrenciler ve kişiler için bir diğer önemli unsurda çalıştığınız konuların özünü oluşturan önemli yerlerini ses kaydı şeklinde kaydedebilirsiniz. Böylece ileride unuttuğunuzda rahatlıkla açar ve dinleyerek tekrardan hatırlamış olursunuz. Bu kayıtları dinlemek için öyle ekstra bir vakit ayırmanızda da gerek yok. Okul servisinde giderken veya yolda yürürken gibi boş anlarınızda bu işlemi rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Sözel türü dersler için oluşturulan bu ses kayıtları çok etkili bir yöntem olmaktadır.

4-) Çözülemeyen Soruları Klasör Haline Getirin

Yeni başladığınız ve öğrenmekte zorlandığınız konularla ilgili bol bol soru çözün ve konuyu iyice pekiştirmeye çalışın. Çalışılan konuları unutmamak için ise, çözmekte sıkıntı çektiğiniz soruları kesinlikle arşivleyin ve bu sorular için özel bir klasör oluşturun. Çünkü size sınava hazırlıkta en büyük desteği çözemediğiniz soru tarzlarının çözümünü öğrenmek sağlayacaktır. Böylece ara ara çözmekte zorlandığınız sorulara bakacak ve çözüm yollarını iyice pekiştirmiş olacaksınız.

5-) Hatırlamanızı Kolaylaştıracak Kodlamalar Yapın

Özellikle LGS, LYS ve KPSS gibi sınavlara hazırlanan öğrenciler için bazı konular ezber bilgisi gerektirmektedir. Bu yüzden bilgilerin hatırlanması güç olabilmekte ve bu da öğrencinin psikolojisini bozabilmektedir. Bu sıkıntıyı yaşamamak adına öncelikle kendimizi tanımalıyız ve nasıl çalışırsak hafızamızda daha kolay kalır sorusunun cevabını bulmalıyız.

Böylece çalışılan konuları unutmamak için kendimize en uygun kodlamaları geliştirebiliriz. Kodlama yöntemi sayesinde öğrenciler hem kolay ezberlemekte hem de ezber bilgilerini çok rahatlıkla geri getirebilmektedirler. Bilgileri kodlamanın en kolay yolu da ister sözel olsun ister sayısal hiç fark etmez, bilgileri en sevdiğiniz bir şarkı ya da bilmeceye dönüştürmeniz olacaktır.

6-) Hatırlama Kartları Hazırlayın

Konu çalışırken veya soru çözerken özellikle önemli bilgilerin yer aldığı konu kısmını ya da soru tarzını bazı kağıtlara not alabilirsiniz. Not aldığınız bu kağıtları ya masanıza ya da masanızın karşısındaki duvara asabilir böylece sürekli gözünüzün önünde tutabilirsiniz. Size her zaman kolayca bilgileri hatırlatacak olan bu kağıtlara hatırlama kartları denilmektedir.

çalışılan konuyu unutmamak için

7-) Tekrar Günü Ayarlayın

Kendinize haftanın bir gününün belli bir saat aralığını tekrar günü olarak belirleyin. Çalışılan konuları unutmamak için en etkili yöntemlerden bir tanesi de düzenli yapılan tekrar günleri olmaktadır. Tekrar günlerinde ekstradan tekrar konu çalışmaya gerek olmayıp sadece özet geçerek bilgilerin aklınızda daha kalıcı olmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntem sınava çalışan öğrenciler için etkili bir yöntem olup, sınavlarında başarıyı yakalama adına en büyük yardımcılarından birisi olacaktır.

Başarılı kadınlar hakkındaki yazımız için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir