Sağlık

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler Hangileridir?

Vücudumuz ve organlarımızın sağlığı için bağışıklık sistemi hayati önem taşımaktadır. Bu yüzden bağışıklığı güçlendiren besinler tüketilmesi beden sağlığı için olmazsa olmaz şartlardandır. Özellikle küçük yaştaki çocukların kış aylarında çoğalan ve salgın haline dönüşen enfeksiyonlara karşı sağlam bir bağışıklık sistemine sahip olmaları gerekmektedir. Aksi takdirde kış hastalıklarından olan; grip, nezle, farenjit, bronşit gibi hastalıklardan başlarını kurtaramamaktadırlar. Bağışıklığı güçlendiren ve vücuda en yararlı besinlerden bazıları aşağıda sizler için sıralanmıştır.

bağışıklığı güçlendiren besinler

Bağışıklığı Güçlendiren Besinler ve İşlevleri

  • Yoğurt: Yoğurt her bireyin yemesi gereken olmazsa olmaz besinlerdendir. Çünkü içeriğinde barındırdığı proteinler, probiyotik bakteriler, kalsiyum, omega-3, D ve B vitaminleri tamamen bağışıklık güçlendirici içeriklerdir.
  • Turşu: Hemen hemen neredeyse bütün turşular tam bir bağışıklık dostudur. Bu yüzden özellikle kış aylarında tüketilmesi kesinlikle tavsiye edilen besinlerdendir.
bağışıklığı güçlendiren besinler
  • Kefir: İçeriğindeki besin değerleri nedeniyle tam bir probiyotik kaynağı olan kefir en güçlü bağışıklık sağlayan içeceklerden bir tanesidir.
  • Balık: kesinlikle sofralardan eksik edilmemesi gereken ve bağışıklığı güçlendiren besinler arasında vazgeçilmezlerden olan bir besin kaynağıdır. Çünkü içerdiği çok zengin omega-3 yağları, kaliteli ve zengin protein yapısıyla, bol miktarda D vitamini ve fosfor içeriği sayesinde bağışıklık için olmazsa olmaz bir besin kaynağıdır.
  • Bal: Doğal bal antiseptik ve anti bakteriyel özelliği sebebiyle her tür enfeksiyonlarla savaşılması açısından bağışıklığın güçlendirilmesinde bire bir rol almaktadır. Ayrıca kolestrol düşürücü bir etkisi olduğu da bilinmektedir. Fakat fazla miktarda tüketilmesi önerilmemektedir.
bağışıklığı güçlendiren besinler
  • Sebzeler: sebze türlerinden ise kesinlikle tüketilmesi gerekenlerden bazıları şunlardır. Lahana, karnabahar, brokoli, turp, sarımsak, ıspanak ve soğandır. Bunlar arasından da özellikle sarımsak ve soğan kesinlikle tüketilmelidir.
  • Meyveler: Bağışıklığı güçlendiren bazı meyveler ise şöyle listelenmektedir. Portakal, mandalina, limon, kivi, nar, turunçgiller ve muz olarak sıralanmaktadır.
  • Kuruyemiş: Bağışıklık için en faydalı kuruyemişlerin başında ise fındık ve ceviz gelmektedir. Bunların haricinde tohum bazında ise çörek otu ve keten tohumu gelmektedir.
  • İçecekler: içecek türlerinden ise bağışıklığı güçlendiren besinler arasında ilk sıraya girecek olanlar şunlardır: Şalgam, boza, çay, ıhlamur, kuşburnu çayı, zencefil bunlar arasında olmazsa olmazlardandır.

Adaçayı faydaları hakkında detaylı bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir