ayak-mantari
Sağlık

Ayak Mantarı ve Tedavi Yöntemleri

Bu rahatsızlık, genellikle ayak bölgesinde çıkan ve mantarların sebep olduğu bir tür deride meydana gelen rahatsızlık olmaktadır. Ayak mantarı hemen her insanın ömründe en az bir kere maruz kalacağı rahatsızlıklardan olmaktadır. Genel itibariyle mantarlar karanlık, sıcak ve nemli ortamları sevmektedirler. İnsanların ayak bölgesi de mantarların istedikleri bu ortamı en iyi şekilde sağlamaktadır. Gün içerisinde uzun saatler boyunca ayakkabı içerisinde kalan ayaklar mantarların üreyebileceği en uygun ortamları oluşturmaktadır. Zaten genel olarak da bu rahatsızlık gün boyu çalışan insanlarda daha sık görülmektedir.

Ayak Mantarı Oluşma Nedenleri

 • Özellikle çalışan insanların ayaklarını gün boyu ayakkabı içerisinden çıkarmamaları
 • Dar ve kapalı ayakkabıların kullanımı
 • Yıkandıktan sonra ayakların iyi kurulanmaması
 • Ayakların aşırı terlemesi
 • Uzun süreli spor yapmak ve ayaklarda yaraların olması ayak mantarı oluşma nedenleri arasında yer almaktadır.

Ayaklarda oluşan bu rahatsızlık bulaşıcı bir hastalık türü olmaktadır. Dolayısıyla bu tür rahatsızlığı olan kişilerin ayakkabıları, terlikleri ve çorapları bir ikinci ya da üçüncü şahısla paylaşılmamalıdır. Özellikle toplu kullanım alanlarının olduğu yerlerde bu konuda çok dikkatli olunmalıdır. Cami, mescit, hamamlar, yüzme havuzları ve spor alanları gibi mekânlarda bu rahatsızlığı olanlar çıplak ayakla gezmemelidir.

Ayak Mantarları Türleri/Çeşitleri

ayak mantarı çeşitleri

Genel itibariyle bu mantarların birkaç farklı görünümde olan türü bulunmaktadır. Bunlar arasında en çok görülme biçimleri ise;

 • Ayak parmakları arasında soyulmalar, yarılmalar ve iltihaplı görünüm oluşturanlar
 • Ayaklarda çok kaşıntılı içi su dolu küçük kabartılar, kızarıklıklar ve bunu takip eden yaralanmalar
 • Ayak tabanlarında meydana gelen kepeklenme, dökülme ve kızarıklıklar
 • Ayak tırnaklarının renginin değişmesine, kalınlaşmasına ve zamanla tırnakların soyulmasına sebep olan ayak mantarı çeşitleri görülebilmektedir.      

Ayakta oluşan mantarların zamanla tırnağa bulaşması neticesinde tırnak mantarları da oluşabilmektedir. Eğer kişide tırnak mantarı oluşmuşsa zamanla ayak tırnak renkleri koyu sarı bir renk almaktadır. Devam eden süreçte tırnak sağlığı bozulmaktadır.

Ayak Mantarı Tedavisi Nasıl Yapılır?

ayak mantarı tedavisi

Bizim sizlere ilk tavsiyemiz mümkün mertebe bu hastalığın bulaşabileceği ortamlardan uzak durmanızdır. Eğer böyle bir imkânınız yoksa ayak mantarı bulaşma riskini en asgariye indirmek için gerekli tedbirleri almanızdır. Bu rahatsızlığın tedavisinde en önemli mücadele ayak sağlığına dikkat edilmesi olmaktadır. Bunun içinde her gün ayaklarınızı gayet temiz bir şekilde yıkamalı ve temiz bir havluyla parmak aralarınıza kadar kurulamalısınız. Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında sıcak havalarında başlamasıyla birlikte ayaklarınızı havadar tutacak ayakkabıları ya da terlikleri tercih etmeniz çok önemlidir.

Çorap türü olarak ise ter emici çorapları giymeniz ayak sağlığınız için oldukça önemlidir. Eğer ayaklarınızda böyle bir rahatsızlık fark ederseniz, muhakkak ayak mantarı tedavisi için bir cildiye doktoruna görünmelisiniz. Tedavi yöntemi için mantar karşıtı spreyler ve kremler kullanılabilir. Gerekli görülen bazı durumlarda uzmanlar tarafından oral yolla alınan ilaçlarda tavsiye edilebilmektedir. Burada en önemli olan ilaçları düzenli bir şekilde her gün aynı saatte almanız olmasıdır. Düzenli kullanılan ilaçlar neticesinde mantar rahatsızlığı zamanla ortadan kaybolabilmektedir.

Melisa çayının faydaları hakkında bilgi almak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Ayak ve Tırnak Mantarı Doğal Tedavi Yöntemleri

 • Ayak mantarı tedavisi için birçok doğal yöntemde mevcut olmaktadır. En çok uygulanan yöntemlerden bir tanesi ayakların içine sokulabileceği bir sıcaklığa kadar ısıtılan suyun içerisine sirke dökülerek su soğuyana kadar bekletilmesidir. Düzenli bir şekilde yapılan bu uygulama ile ayaklardaki mantarların zamanla kaybolduğunu görebilirsiniz.
 • Yine ayak mantarlarının tedavisinde ısıtılan bir miktar suyun içerisine karbonat eklenip ayak su soğuyana kadar içerisinde bekletilmelidir.
ayak mantarlarında doğal tedavi yöntemleri
Ayak Mantarı
 • Ayak mantarı doğal tedavi yöntemleri arasında yer alan bir diğer uygulama da, ılık su içerisine karbonat eklenip macun kıvamı alana kadar karıştırılmalıdır. Sonrasında bu macun mantarlı bölgeye uygulanmaktadır. Bu tür mantarların tedavisinde bu doğal yöntemlerde oldukça etkilidir.

Bütün bu tedavi yöntemlerini ayak tırnak mantarları içinde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bunun yanında tırnaktaki mantarlı bölgenin olduğu kısım biraz derinden kesilir. Sonra bu bölge iyice törpülenir ve mantarlı bölgeye doktor tavsiyesindeki ilaç uygulanır. Son olarak ayak mantarı ve tırnak mantarı için en önemli tedavi her zaman hijyen olmaktadır. Bunun içinde lütfen ayaklarınızı her gün düzenli olarak yıkayınız ve iyice kurulayınız. Asla terlik, ayakkabı, havlu ve çorap gibi kendi özel eşyalarınızı başkaları ile paylaşmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir