ayak burkulması
Sağlık

Ayak Burkulması, Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir?

Halk arasında ayak burkulması olarak bilinen yaralanma durumu aslında; ayak bileği ve ayak topuğunun normal yuvasından çıkarak yeniden yerine oturması olayıdır. Eğer burkulma olayı biraz daha şiddetli yaşanmışsa, eklemi tutan bağlarda yırtılma da meydana gelebilir. Böyle bir durum yaşandığında ilk öneri olarak kanı sulandırıcı ilaçlardan ve alkolden uzak durulmalıdır.

ayak burkulması

Burkulma normal bir şekilde yaşandıysa, evde tedavi yöntemleri ile 2-3 hafta içerisinde kendiliğinden geçecektir. Fakat şiddetli bir burkulma yaşadınız ve bağlarda yırtılma meydana geldiyse özel ayak bilekliği kullanmanız gerekebilir. Böylesi bir durumda en güzel en kısa süre içerisinde doktorunuzla irtibata geçmenizdir.

Ayak Burkulması Neden Kaynaklanır?

Elbette bu sorunun birçok farklı cevabı olabilir. Ancak ayak burkulması olayına en sık sebebiyet veren olaylardan bazıları;

  • Ayak bileğini zorlayan sporlar yapmak,
  • Dengesiz basmak,
  • Ayak bileği kaslarının çok zayıf olması,
  • Kötü zeminlerden kaynaklı yanlış basma ya da üzerine yük binmesi gibi durumlarda,
  • Daha önceden ayak bileği burkulan kişilerde yanlış hareketlerde daha kolay tekrarlayabilir.

Burkulma sonrası ayak bileğinde şişme, morarma, hareketlerde sınırlılık, sertlik ve ağrıma gibi belirtiler görülebilir.

Ayak Burkulmasına Ne İyi Gelir?

Elbette tedavi yönteminin belirlenmesinde en önemli etken burkulmanın ciddiyetidir. Ayak burkulmasına ne iyi gelir, ayak bileği burkulması durumunda nasıl bir yöntem izlenmesi gerekir? Uygulanacak tedavi ile ilk olarak ayak bileğindeki şişliğin azalması, ağrının geçmesi ve bileğin yeniden en kısa sürede eski fonksiyonunu kazanması amaçlanır. Tedavi için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler:

ayak burkulması

1-) Buz Yöntemi: Kan damarlarını sıkılaştıran buz, burkulma için uygulanabilecek en etkili tedavi yöntemlerinden birisidir. Burkulma sonrası şişliğin azalması ve ağrının yatışmasında size yardımcı olur. Temiz bir beze sardığınız buzu en az 10 dakika boyunca burkulan bölgeye basılı tutun ve bunu birkaç kez uygulayın.

2-) Soğan Kürü: Bir adet orta büyüklükteki soğanı parçalayın ve iki çay bardağı zeytin yağı ile bir güzel pişirin. Karışımınızı temiz bir bez yardımıyla ayak burkulması yaşadığınız bölgenin üzerine sürün ve bu bez ile de bir güzel sarın.

ayak burkulması

3-) Un Kürü: Zeytinyağı ile unu karıştırın ve lapa bir kıvama gelinceye kadar yoğurun. Sonrasında elde ettiğiniz lapa karışımı ile burkulan bölgeye güzelce masaj yapınız.

4-) Kenevir Kürü: Dövülerek toz haline getirilmiş olan keneviri elekten geçirin ve içerisine bir miktar süt ekleyiniz. Merhem kıvamına gelmiş olan bu karışım ile burkulan bölgeye masaj yapın.

5-) Kuşkonmaz Kürü: Kuşkonmazı süt ile kaynatın ve 3 gün boyunca burkulan bölgeyi bu karışım ile iyice sarılı tutun.

6-) Sarımsak Kürü: Zeytin, tuz, soğan ve sarımsağı derin bir kapta iyice ezin. Ezerek elde ettiğiniz karışımı burkulan bölgeye bir güzel ovarak sürün ve sonrasında ayağınızı bir bez yardımıyla karışımla birlikte güzelce sarın.

ayak burkulması

7-) Lahana Tedavisi:  Ayak burkulması tedavisinde en sık başvurulan uygulamalardan birisi de çiğ lahana yaprağı tedavisidir. Çiğ lahana yaprağı burkulan bölgeye sarılır ve 15 dakikada bir lahana yaprakları değiştirilir.

😎 Sabun Tedavisi: Daha önce kullanılmamış yarım kalıp sabunu, bir miktar alkol yardımıyla merhem kıvamını alıncaya kadar karıştırın. Elde ettiğiniz merhem kıvamındaki bu karışımı bir bez yardımıyla burkulan bölgeye sarın.

Ayak mantarı ve tedavi yöntemleri için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir